Az ELTE nyolc karáról állt ki 270 dolgozó a tanárok mellett
A petíciójukban jelezték, hogy csatlakoznak a közoktatásban dolgozó kollégáikhoz, és velük együtt követelik a haladéktalan változásokat.
Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem nyolc karának 270 dolgozója írta alá azt a petíciót, amelyet az oktatás méltatlan helyzete miatt fogalmaztak meg, jelezvén, hogy csatlakoznak a közoktatásban dolgozó kollégáikhoz, és velük együtt követelik a haladéktalan változásokat.
Az Index azt írja a dokumentum kiadása mellett a dolgozók csaknem fele, százhúszan polgári engedetlenség jeleként nem tartanak október 5-én a magyar nyelvű képzéseken kontaktórát, egyéb oktatói és adminisztratív feladataikat pedig csak korlátozottan látják el.
„Mi, az Eötvös Loránd Tudományegyetem alulírott dolgozói tiltakozásunkat fejezzük ki az oktatás méltatlan helyzete miatt. Csatlakozva a közoktatásban tiltakozó kollégáinkhoz, haladéktalan változtatásokat követelünk” – idézik.
Álláspontjuk szerint változásra van szükség, mert „már évek óta nem kerül be annyi fiatal tanár a közoktatásba, mint ahányan nyugdíjba mennek, vagy elhagyják a pályát”, „mert a közoktatásban és az állami felsőoktatásban dolgozó tanárok bére elfogadhatatlanul alacsony”, és azért is, mert elfogadhatatlannak tartják az aktuális helyzet ellen tiltakozó kollégák elbocsátását.
Hozzátették, hogy a tiltakozásuk természetesen nem a hallgatók ellen irányul, sőt, az ellenkezőjéről van szó, ugyanis pont azért teszik ezt, mert a hosszú távú érdekeket is szem előtt tartják.
Ujhelyi István EP-képviselő is beszállt a vitába
Ujhelyi István, aki a napokban hagyta el az MSZP-t, közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmazott, hogy „neki az fáj”, hogy az EP plenáris ülésén zajló „magyarvitában” a korrupció mellett kevés szó esett például a pedagógusok megfenyítésével és kormányzati ellehetetlenítésével kapcsolatban.
Szerinte ugyanis problémás, hogy mindez, a tanárok sztrájkjának korlátozása és a kritikus véleményüket kifejtők elbocsátása egyértelműen a jogállami normákba ütközik, akárcsak az uniós források korrupt felhasználása – tette hozzá a lap.
Az egész ügy akkor robbant ki, amikor múlt pénteken rendkívüli felmentéssel küldték a Kölcsey Ferenc Gimnázium egyik tanárát, mondván, hogy „jogellenes munkabeszüntetésben vett részt”.