Eltalálta a NASA az aszteroidát, de az 37 új, Mars felé tartó űrsziklát eredményezett
A NASA DART-missziója sikeresen eltérített egy aszteroidát, ám a becsapódás következtében 37 új, potenciálisan a Mars felé tartó űrobjektum keletkezett.
A NASA 2021 novemberében indított Double Asteroid Redirection Test (DART) missziójának célja egy aszteroida pályájának ütközéssel történő megváltoztatása volt. Bár a küldetés 2022-ben elérte célját, előre nem látható következményekkel is járt, olasz csillagászok ugyanis felfedezték, hogy a becsapódás 37 új űrsziklából álló felhőt hozott létre, amelyek most a Mars felé tartanak.
A DART űrszonda a tervek szerint ütközött a Dimorph aszteroidával, aminek következtében az pályát változtatott. A becsapódás azonban legfrissebb hírek szerint új űrsziklák kialakulásához is vezetett, amik ha becsapódnának a Mars felszínén, akár 200-300 méter széles krátert hozhatna létre.
A felfedezésben részt vevő csillagászok óvatosságra intettek a jövőbeli missziókkal kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy figyelembe kell venni az aszteroida pályájának megváltoztatásával járó lehetséges következményeket.
A 37 új, négy és hét méter közötti méretű aszteroida a Hubble Űrteleszkóp megfigyelései szerint kiszabadulhattak a Didymos-Dimorphos aszteroidapár gravitációs vonzásából. A DART-küldetés során egy pilóta nélküli szonda 22 530 kilométer/órás sebességgel csapódott a Dimorph aszteroidába.
A cél az volt, hogy kiderüljön, sikerül-e az aszteroidát letéríteni a pályájáról, ez pedig végül sikerült, ugyanis az ütközést követő hetekben a tudósok megerősítették, hogy sikeresen megváltoztatták az aszteroida útját.