Ha tovább folytatódik az üzemanyagárak emelkedése, újra beavatkozhat a kormány
Orbán Viktor szavai alapján újra a kormány elé kerülhet az üzemanyagárak rögzítése, ha tovább folytatódik az elmúlt hónapokban látott drágulás – mindezt egy minisztériumi forrás sem cáfolta.
A következő hetekben újból terítékre kerülhet a tavaly év végén kivezetett hatósági ár visszahozatala az üzemanyagárakat illetően, legalábbis erre utalt Orbán Viktor miniszterelnök a péntek reggeli rádióinterjújában. Elmondása szerint az ársapkák kimentek a divatból, de vannak olyan országok, amelyekben visszahozzák őket. Azt nem tudni, mely országokra gondolt itt pontosan, ám az tény, hogy Horvátországban nemrég jelentették be, hogy 30 alapvető élelmiszer árát rögzítik a tavaly december 31-i szinten.
A VG szerint az üzemanyagárak ügye már más, de déli szomszédunk döntése akár jelzésértékű is lehet annak fényében, hogy korábban a hazai benzinárstoppal egy időben Horvátországban és Szerbiában is rögzítették az üzemanyagárakat.
Nálunk ugyanakkor már előbb megközelítheti a 700 forintot a benzin és gázolaj ára. Korábban Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára is erről beszélt, erre vonatkozóan itt írtunk bővebben. Ám ez a szint már a kormány ingerküszöbét is átlépheti, és a lap minisztériumi forrása sem cáfolta, hogy a kormány ismét beavatkozhat, ha szükségét látja.
Mindezt elsősorban az infláció letörése indokolná, hiszen a másodkörös hatások miatt ismét egy ársokkal szembesülhetnek a vállalatok, amit átháríthatnak a fogyasztói árakra. Az augusztusi inflációs adatban csak a közvetlen hatása jelent meg az áremelkedéseknek, de az is félszázalékos inflációs többletet eredményezett, így az előzetesen várt 16 százalék alatti szinthez képest végül 16,4 százalék lett a drágulás üteme – olvasható a VG beszámolójában.
De azt is elmondta, szigorúan makrogazdasági szempontból egy újabb beavatkozás a piaci folyamatokba még több zavart okozna. Ezt követően arra utalt, azt nehezen tudja elképzelni, hogy olyan döntés születik, amiből a fogyasztókat kihagynák, és csak a vállalatok fizetnének rögzített árakon.