Öt éve jelentették be a koronavírushoz köthető első halálesetet
A koronavírus első hivatalosan regisztrált halálesetének ötödik évfordulója minden különösebb megemlékezés nélkül telt el Kínában, ahol a járvány továbbra is tabutémának számít.
2020. január 11-én a közép-kínai Vuhanban az egészségügyi hatóságok bejelentették, hogy egy 61 éves férfi életét vesztette egy addig ismeretlen vírus okozta tüdőgyulladás szövődményei következtében.
A férfi rendszeres látogatója volt annak a vuhani halpiaci komplexumnak, ahol a szakértők szerint a vírus először terjedhetett el.
A következő napokban más országok is jelentették első eseteiket, ami rávilágított arra, hogy a vírus megfékezésére tett kezdeti erőfeszítések sikertelenek voltak. A később SARS-CoV-2 névre keresztelt kórokozó világjárványt indított el, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint több mint hétmillió ember halálát okozta globálisan.
Szigorúan ellenőrzött kommunikáció
A Kínai Kommunista Párt a zéró-Covid politika teljes időtartama alatt szoros ellenőrzés alatt tartotta a járvánnyal kapcsolatos nyilvános diskurzus, ez a hozzáállás pedig a 2022 végén hirtelen megszüntetett korlátozások óta sem változott.
A WHO adatai szerint Kína hivatalosan közel 100 millió Covid-esetet és 122 ezer halálesetet jelentett, bár a valós számok feltehetően soha nem derülnek ki. Míg nyugati kormányok bírálták Pekinget a vírus korai terjedésével kapcsolatos információk állítólagos eltitkolása és a vírus eredetének elmosása miatt, a kínai vezetés határozottan állítja, hogy döntően és teljes átláthatósággal cselekedett.