Először végeztek gyermeken robotasszisztált műtétet Magyarországon
Hatalmas mérföldkő a hazai orvoslásban!
A Semmelweis Egyetem klinikáján a Da Vinci robotsebészeti technológiával operáltak meg egy 14 éves kislányt, akinél májdaganatot diagnosztizáltak. Ez volt az első olyan beavatkozás Magyarországon, melyet gyermeken végeztek ezzel a módszerrel.
Az operáció sikeresen lezajlott, a fiatal beteg pedig nyolc nappal később hazamehetett, a legjobb hír pedig az, hogy a kezelés eredményeként esélye van a teljes gyógyulásra. A műtét során a daganat miatt a máj jobb lebenyét kellett eltávolítani, melyet korábban kemoterápiás kezelés előzött meg.
Dr. Hahn Oszkár, a klinika igazgatóhelyettese és a beavatkozást végző sebész kiemelte, a Da Vinci robottechnológia lehetővé teszi a precíz, minimálisan invazív beavatkozásokat olyan szűk műtéti területeken is, ahol más módszerekkel ez jóval nehezebb lenne.
Gyermekek esetében pedig különösen nagy előnyt jelent, hogy a kisebb méretű műtéti területeken is biztonságosan lehet dolgozni a robotikus sebészet segítségével. A Da Vinci rendszer három fő elemből áll: a sebész egy konzolnál ülve irányítja a négy karral rendelkező robotot, ami közvetlenül érintkezik a beteggel.
A pedálokkal és a kézmozgásokat érzékelő eszközökkel működő rendszer tízszeres nagyításban, háromdimenziós képet biztosít a műtéti területről, ezáltal növelve a beavatkozás pontosságát.
A Semmelweis Egyetemen a robotsebészeti program 2022-ben indult, azóta pedig 450 robotasszisztált műtétet végeztek el az egyetemen, valamint több mint 100 robotasszisztált májműtétet felnőtteken.