Áttörés: először tettek mágnesessé egy nem mágneses anyagot
A korszakalkotó felfedezéssel sokáig lehetetlennek hitt folyamatot bizonyítottak be.
A korszakalkotó felfedezéssel sokáig lehetetlennek hitt folyamatot bizonyítottak be.
A ferromágnesesség során az atookban lévő elektronok nagy része ugyanabba az irányba forog, nem mágneses anyagoknál azonban párban vannak ezek a részecskék, ami azt jelenti, hogy az ellentétes spinjük egyszerűen megakadályozza a mágnesezhetőség kialakulását.
Nagyon kevés ferromágneses anyag létezik, közülük talán legjelentősebb a vas, a kobalt, a nikkel, valamint ezen fémek ötvözetei. Ha belegondolunk, a mérnököknek nincs sok dolguk, amikor elektromos készülékeket terveznek ezekkel a fémekkel, hiszen alapvető mágneses tulajdonságuk okán egyből alkalmazhatóak.
Most azonban egy vadonatúj eljárás segítségével mágnességet indukáltak egy teljesen semleges anyagban, mégpedig a piritben, ami egy vas-szulfid, a köznyelvben pedig csak bolondok aranyaként emlegetik színe és egyedi fénye miatt.
A kutatók az úgynevezett elektrolit kapuzás módszerét vetették be, amikor is egy ionos folyadékba piritkristályokat helyeztek, majd egy voltnyi feszültséggel áram alá helyezték a rendszert. Ennek hatására a pozitív töltésű molekulák az elektrolit és pirit érintkezésének helyére vándoroltak, ezáltal mérhető mágneses erő jött létre.
Érdekes módon, amint kikapcsolták az áramforrást, a mágnesség ugyanúgy megszűnt – ez a funkció akár az elektronikai eszközök használatánál is előnyössé válhat.
Korábban már hajtottak végre hasonló változtatásokat nem mágneses anyagokon, amikor elektronok eltávolításával spinjeik irányát és arányszámát változtatták meg, viszont most történt meg először, hogy elektromos árammal módosítottak a tulajdonságaikon.
Ne hagyd ki: