Először köt ki nukleáris fegyverekkel ellátott amerikai tengeralattjáró Dél-Koreában
A két ország vezetése hónapok óta dolgozik a megegyezésen.
Joe Biden amerikai és Jun Szogjol dél-koreai elnök Észak-Korea egyre növekvő fenyegetése miatt írta alá azt a közös nyilatkozatot, melynek célja a nukleáris eszkaláció megakadályozása.
Habár Dél-Korea leszögezte, hogy továbbra sem fognak amerikai atomfegyvereket telepíteni az országba, azonban abban egyetértettek, hogy a megállapodás lényeges eleme az elrettentés.
A dél-koreai elnök keményebb válaszlépéseket akar
Az Egyesült Államok és Dél-Korea továbbá mélyebben összehangolná a nukleáris válaszstratégiát arra az esetre, ha Észak megtámadná a déli területeket – de az atomfegyverek továbbra is amerikai ellenőrzés alatt maradnának – írja a Global News.
A nyilatkozat részeként Dél-Korea megerősíti elkötelezettségét a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés mellett, ugyanakkor az atomfegyverrel ellátott tengeralattjárók kikötését az elrettentés miatt fontosnak tartják.
Szogjol keményebb választ akar adni az északi fenyegetésekre, mint elődje, melynek fő oka, hogy Észak-Korea gyakorlatilag semmibe veszi azt az 1991-es megállapodást, melynek során Szöul és Phenjan közös nyilatkozatot írt alá, amelyben vállalták, hogy egyikük sem fog „atomfegyvereket tesztelni, gyártani, előállítani, átvenni, birtokolni, tárolni, bevetni vagy használni”.