Válasz Online: Karácsony egyesítheti az MSZP-t, az LMP-t és a Párbeszédet
Az azóta bezáratott Heti Válasz nevű hetilap hírportálja összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat az előválasztás jelenlegi helyzetéről, amelyben még egy érdekes jóslatot is tettek.
Mint kritikusan megjegyzik, az ellenzéki pártok egymásnak tett visszalépései az elmúlt hetek során nem szolgálnak ésszerű vagy elvszerű célt, hanem inkább a logókkal való bizniszelés folyik. Hozzáteszik: az egyéni körzetek többségében nem maradt érdemi verseny, legfeljebb 30-32 helyen.
A Válasz Online szerint azonban még egy fordulat jöhet: a Karácsony Gergely által életre hívott 99 mozgalom ugyanis egyesítheti az MSZP-t, az LMP-t és a korábban éppen LMP-ből kiváló Párbeszédet egy szervezet alatt.
A cikkben megjegyzik, hogy ezzel pedig biztos lehet az, hogy nem hatpárti koalíció fog kialakulni egy ellenzéki győzelem esetén, hanem az egyesített három párt lehet a „vezérhajó” – amelyhez a DK-nak és a Jobbiknak biztos lesz néhány szava.
Kifejtették ezen felül, hogy a Jobbik esetében mindössze hat olyan választókerület van, ahol nem léptek még szövetségre valakivel, ilyen tekintetben pedig bőven elmaradnak a többiektől. A többi pártnak ugyanis valamennyivel több „önálló” jelöltje van
- DK-nak 32 körzetben
- Momentumnak 26 körzetben
- MSZP-Párbeszédnek 19 körzetben
- LMP-nek 9 körzetben van egyelőre olyan jelöltje, amely mögé senki más nem állt még be.
A legtöbb egyéni választókerületben azonban még így is látszik, hogy teljes összefogásra törekednek a pártok, főleg az olyan körzetekben, ahol a Fidesz 50-53 százalék közötti győzelmet szerzett 2018-ban, így „hozhatónak” tekinthetők. A Válasz Online Hódmezővásárhelyt, Hatvant, Nagykátát, Marcalt, Siófokot és Szekszárdot említi meg ezek közül, ahol már tömbösödni is látszanak a pártok.
A lap kalkulációi szerint 27 olyan körzet van a 106 egyéni választókerület közül, ami mondhatni kétséget kizáróan Fideszes körzet lesz, ugyanis a kormánypárt 53 százalék feletti eredményt ért el. Ilyen a legtöbb Bács-Kiskun megyei (1, 3, 5, 6), Győr-Moson-Sopron megyei (2, 3, 4, 5) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei (3, 4, 5, 6) körzet.
Összesen 20 olyan körzetet lehetett találni a 2018-as választási eredmények alapján, amelyekben 50-53 százalék közötti győzelmet szerzett a Fidesz, így azok egy jó kampánnyal megcsíphetők lehetnek az ellenzék számára. A számok alapján pedig a maradék 59 körzetben egységes jelölt esetében győzelmet arathat az ellenzék.