Elkészült a világ legnagyobb magfúziós reaktora, de 15 évig még nem fogják beindítani
Döbbenetes összegbe került a megvalósítása, de még mindig nem lehet teljes a fejlesztők öröme.
A Nemzetközi Fúziósenergia-projekt (ITER) fúziós reaktora csaknem 28 milliárd dollárba került, és bár az utolsó mágnestekercse is a helyére került, maga a reaktor legkorábban majd csak 2039-ben fog beindulni.
Pietro Barabaschi, az ITER főigazgatója egy szerdai sajtótájékoztatón aggodalmát fejezte ki a késedelmek miatt. A reaktor tesztjét eredetileg 2020-ra tervezték, ám nem csak ez, de az építésre szánt összeg is jelentősen eltér a korábbiaktól.
A világ legnagyobb magfúziós reaktora 35 ország – köztük az Európai Unió minden állama, Oroszország, Kína, India és az Egyesült Államok – együttműködésének eredménye, a finanszírozás azonban így sem elegendő mértékű, ezért a jelentős, 15 éves csúszás.
A tudósok már több mint 70 éve próbálják hasznosítani a magfúzió erejét. Natan Javlinszkij szovjet tudós 1958-ban tervezte meg az első plazmatárolót, de azóta sem sikerült olyan reaktort létrehozni, amely több energiát képes leadni, mint amennyit felvesz.
„Ami a magfúzió hatását illeti, nem szabad azt várni tőle, hogy megoldja az emberiség jelenlegi problémáit. Ez nem lenne bölcs dolog” – idézte Pietro Barabaschi főigazgató szavait a Live Science.