Elkerülhető-e reálisan a koronavírus második hulláma?
Az egyértelműen érzékelhető, hogy Európában már a járvány első nagy próbáján túl vannak az országok, de még mindig történnek súlyosabb kitörések, például Spanyolországban, Portugáliában és Németországban is alakultak ki kisebb gócok.
Az egyértelműen érzékelhető, hogy Európában a járvány első nagy próbáján már túlvannak az országok, ám még mindig történnek súlyosabb kitörések, például Spanyolországban, Portugáliában és Németországban is alakultak ki kisebb gócok.
A szakértők azonban rendkívül optimistának tűnnek annak kapcsán, hogy az országok hatékony teszteléssel és kontaktlekövetéssel időben felkészülhetnek a járvány második hullámára. A kormányok is osztják az optimizmust, és egybehangzó álláspontnak tűnik, hogy a lokális kitörések kezelésével megoldható lehet a második hullám elkerülése.
Az Egyesült Királyságban bevezetett vesztegzár feloldása során a University College London egyik kutatócsapata fontos megállapítást tett: ha a fertőzöttek 40%-át ki tudják szűrni tesztelés útján, valamint a velük közelmúltban fertőzöttekkel kapcsolatba lépők legalább 40%-át felkutatják és izolálják, akkor elkerülhető a második hullám.
Ez természetesen azon fog múlni, mekkora tesztelési kapacitást sikerül kiépíteni a „nyugalmasabb” időszakban. Nagy-Britannia példájánál maradva például több ezer „kontaktlekövetőt” vettek fel, akiknek az lesz a feladata egy adott hely esetszám-növekedése esetén, hogy az összes embert felkutassák, aki a fertőzöttekkel kapcsolatba lépett, mielőtt a járványgóc kezelhetetlenné válik.
Akkor sem kell feltétlen kell kétségbeesni, ha véletlen a fertőzöttek száma akkorára duzzad, hogy túlterheli a tesztelési és kontaktlekövetési kapacitását egy adott országnak, ugyanis a lokális kitöréseket lokális vesztegzárakkal is lehet orvosolni. Ennek láthattuk példáját a Tönnies húsüzemben történt járványkitörésnél is, arra még ugyan várni kell, ez hatékony lesz-e.
A koronavírus második hulláma pedig már reális félelmeket okozott több országnál is, a pekingi Xinfadi piacon történt kitörés, vagy az előbb említett német eset is felgerjesztette a félelmeket, de a dél-koreai járványügyi központ vezetője is arról számolt be, hogy az országuk egy második hullám kellős közepén van.
Annak érdekében, hogy ne kelljen megélni a járvány első hullámakor az embert a semmiből arcon vágó megrázkódtatást, annak minden pszichés súlyával, egyszerű a feladat: tesztelés, lekövetés, izoláció és végső esetben helyi vesztegzár. Elkerülhető-e ezzel a második hullám? Ha megfelelően elvégezzük ezeket a feladatokat, akkor minden jel arra utal, hogy igen!