Elindult a világ legnagyobb tengeri szélerőműparkjának első turbinája
Üzembe helyezik az elsőt a 277 turbina közül az Egyesült Királyságban.
A Guardian jelentése szerint a világ legnagyobb tengeri szélerőműparkjának megépítését célzó projekt első turbinája az Északi-tengeren megkezdte a brit otthonok és vállalkozások áramellátását, miután üzembe helyezték az első turbinát a 277 közül.
A fejlesztők erősítették meg, hogy a Yorkshire partjaitól 70 tengeri mérföldre fekvő Dogger Bank a hétvégén megkezdte az energiatermelést, miután elindították és rákapcsolták az elektromos hálózatra. A brit SSE, valamint a norvég Equinor és Vårgrønn által közösen fejlesztett projekt 3,6 gigawatt energiát fog termelni.
A tervek szerint ez az energiamennyiség éves szinten mintegy 6 millió háztartás áramellátását biztosítja majd, amikor 2026-ban teljesen elkészül a világ legnagyobb szélerőműparkja.
Rishi Sunak brit miniszterelnök úgy fogalmazott a telepítés és a jövőbeli tervek kapcsán, hogy a projekt „kritikus fontosságú a megújuló, hatékony energia előállítása szempontjából, mely a brit otthonokat a brit tengerekből tudja ellátni”.
A szélerőművek fejlesztői azonban az elmúlt években egyre több problémával szembesültek, főként azután, hogy az elmúlt évben meredeken emelkedtek az anyag-, a munkaerő- és a finanszírozási költségek. Ennek nyomán végül az év elején a svéd Vattenfall energiaipari vállalat közölte, hogy leállítja a Norfolk Boreas szélerőműpark több milliárd fontba kerülő projektjét, mivel az emelkedő költségek miatt az már nem nyereséges.