Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Útjára indult Kína első nagy pontosságú csapadékfigyelő műholdja

Ez Kína első műholdja, mely lehetővé teszi a tudósok számára a csapadék űrből történő megfigyelését. Érdekesség, hogy a világon összesen három ilyen műhold létezik.

...svg content...Fotó: Unsplash/SpaceX A kép illusztráció.
Világűr
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CGTN jelentése szerint április 16-án útjára indult Kína első nagy pontosságú csapadékfigyelő műholdja, a Fengyun-3G (FY-3G), mely lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megfigyeljék az űrből a csapadékot. A Föld csapadékmennyiségének mérésére szolgáló műholdat vasárnap sikeresen indították útjára.

: Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Az FY-3G a tudósok szerint hatéves élettartamú, melyet a China Aerospace Science and Technology Corporation egyik intézete fejlesztett ki, földi rendszerét pedig a Kínai Meteorológiai Hivatal építi és üzemelteti. Az FY-3G a Fengyun sorozat 20. tagja.

Csen Zsenlin, a központi meteorológiai obszervatórium vezetője megosztotta, a műhold „kiemeli Kína alacsony pályán keringő meteorológiai műhold-konstellációjának erejét”, és jelentősen javítja a globális esőzésekkel kapcsolatos korai előrejelző képességet.

A kínai csapadékfigyelő műhold felküldése azért is jelentős, mert ilyen eszközből összesen három létezik a világon, s eddig a csapadékadatokat főként földi esőmérőkkel és radarral állapították meg. Csakhogy a felszerelések hiánya és az egyenetlen eloszlás jelentősen megnehezítette a nagy pontosságú információszerzést.

Zang Peng, a Nemzeti Műholdas Meteorológiai Központ igazgatóhelyettese rámutatott, míg a földi eszközöknek vannak vakfoltjaik, addig a műholdak képesek kiküszöbölni ezt a hiányosságot, így olyan helyeken is rendelkezésre állnak adatok, ahol a földi mérések ritkák, vagy nem kivitelezhetők.