Elhanyagolható az elhúzódó covid-betegség gyerekekre kifejtett hatása
A legújabb tanulmányból kiderült, hogy nagyon ritka a gyermekek esetében kialakuló elhúzódó covid-betegség fennállásának lehetősége, ezért a fiatalkorúak védve érezhetik magukat azután, hogy elkapták a koronavírus-fertőzést.
Már jó ideje tudjuk, hogy a koronavírus-fertőzés súlyos kórlefolyásának kockázata gyerekeknél minimális, még az influenzánál is csekélyebb, ami megmutatkozik a halálesetekben és a covid-betegek statisztikáiban is.
Az Egyesült Királyságban a pandémia kitörése óta mindössze 40 gyermek lelte halálát pozitív koronavírusteszt produkálását követően, közülük csupán nyolc fiatalnál nem állapítottak meg meghúzódó krónikus alapbetegséget – olvasható a The Telegraph elemzésében.
Az elhúzódó covid-betegség egyre több felnőttnél jelentkezik, fő tünetei közé sorolható az agyköd, a fáradékonyság, a légszomj és az ízületi fájdalmak, melyek sokszor a Covid19 leküzdése után hónapokkal alakulhatnak ki. Az orvosok egyelőre tanácstalanok, miért jöhetnek elő ezek a szimptómák, gyermekek esetében pedig szintén sok a kérdőjel.
Emma Duncan, a KCL és a St. Thomas’ kórház szakembere és Dr. Michael Absoud, a King’s College London kutatója kollégáival együtt elkészítettek egy metaanalízist, mely során közel 2,5 ezer gyermek adatait vizsgálták meg a ZOE névre keresztelt tünetfigyelő mobil alkalmazás segítségével.
Összemérték a koronavíruson átesett gyermekek szimptómáit azokéval, akik más betegségekben szenvedtek, majd 4-8 héten át nyomon követték egészségi állapotuk alakulását és változását.
Bebizonyították, hogy a gyermekeknél a fertőzésnek való kitettséget követő negyedik hét után semmiféle panaszok nem mutatkoztak, a 2 500 vizsgált kiskorúból mindössze 20-nál figyeltek meg enyhébb tüneteket, és alig két százalékuknál észleltek valamilyen légúti károsodást nyolc héttel a Covid19-ből való kigyógyulás után.