Megtalálták a titkát az életre szóló emlékeknek, az időskori memóriavesztés megfejtésében is segíthet
Nagyon fontos lépést tehettek a demencia és az Alzheimer-kór pontosabb megismerése felé.
Vannak emlékeink, amelyek egy életen át kitartanak, a tudósok pedig régóta keresik az okát, hogy egyes emlékképeink miért maradnak meg ilyen sokáig. Most felfedeztek egy olyan molekuláris kapcsot, ami segít ezeket felidézni – számolt be róla a Live Science.
Az emlékeink akkor alakulnak ki, amikor az agy hippokampusz nevű régiójában lévő neuronok egy adott élmény hatására aktiválódnak. Minden alkalommal, amikor felidézzük ezt az élményt, ugyanaz a sejtcsoport lép működésbe.
Amikor az egyik neuron ismételten aktiválja a másikat, a közöttük lévő kapcsolat megerősödik, erősítve így az emlékképet is. Idővel ez a folyamat megszilárdítja a rövid távú memóriát, ami ezzel már hosszú távúvá válik.
Ezen hosszú távú emlékek fenntartásához az agysejtek olyan fehérjéket termelnek, amelyek segítenek megerősíteni a neuronok közötti kapcsolatokat. Ez eddig is ismert volt, azonban az nem, hogy az enzim minek hatására éri el, hogy a kellő szinapszishoz kötődjön.
Egy új tanulmányban a tudósok úgy vélekednek, megtalálták a választ: egy KIBRA névre keresztelt molekula rögzíti az enzimet az erős szinapszisokhoz. Korábbi, embereken végzett kutatások pedig azt mutatják, hogy a molekula különböző változatai a memóriateljesítményben mutatkozó különbségekben is fontos szerepet játszanak.
André Fenton, a New York-i Egyetem idegtudományi professzora úgy véli, hogy a kutatási eredményeket felhasználhatják majd a memóriavesztést okozó agyi rendellenességek kezeléséhez is.