Megfejtették, miért hagynak élethosszig tartó nyomokat testünkön a sérülések
Számos oka van, de ma már egyre több segítség áll rendelkezésre.
Biztosan mindenki elgondolkodott már rajta, hogy miért látszik meg évtizedek múltán is egy akár gyerekkorban szerzett sérülés nyoma. A hegek megjelenése teljesen természetes folyamat, ugyanakkor bármennyire is jól regenerálódik a bőrünk, egy nagyobb sérülés után tökéletes már nem lesz.
A hegszövet teljesen más, mint az eredeti bőr, előbbi kialakulásának kulcsa a kollagén, amely egy erős, rostos fehérje amely lényeges szerepet játszik a regenerációban. Amikor a bőr megsérül, a szervezetünk fokozottan termeli a kollagént, hogy minél hamarabb visszaállítsa a zárt bőrréteget. A hegszövet azonban más szerkezetű és minőségű kollagént tartalmaz, mint az egészséges bőr.
Emiatt aztán a nagyobb hegek láthatóak maradnak és gyakran eltérnek a környező bőrfelülettől mind színben, mind pedig textúrában. A folyamat három fő részből áll. A gyulladás segít elpusztítani a sérült sejteket, a gyógyulás kezdetével pedig aktiválódnak a kollagénrostok, melyet követően újraépül a bőr.
Az, hogy egy heg mennyire lesz látható és tartós, nagymértékben függ genetikai és környezeti tényezőktől. Emelltt a seb szakszerű ápolása, az életkor, valamint a sérülés helye is befolyásolja a végeredményt – írja a Live Science.
Aki hajlamosabb a láthatóbb hegekre, azoknak sem kell elkeseredniök, hiszen manapság már számos utókezelési módszer létezik. Így hámlasztás, lézeres kezelések, különböző gélek és krémek is rendelkezésre állnak, amik segíthetnek a hegek halványításán.