Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Élet nyomaira bukkantak a marsi agyagos talajban

Még 2016-ban a NASA Curiosity rovere által elvégzett ásatások során kerültek felszínre a vörös bolygó talajából olyan agyagminták, melyek alapján feltételezhető, hogy a Marson egykoron burjánzott az élet.

...svg content...NASA
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Phys.org tudományos napilap legújabb beszámolójából kiderült, hogy a Marson minden bizonnyal pezseghetett az élet, mivel kutatók rájöttek, hogy olyan ásványok és kőzetek vannak jelen a bolygón, amelyek csakis akkor keletkezhetnek, ha folyók vagy tavak üledékeket alkotnak meg mikroorganizmusokból.

Az úgynevezett glaukonit ásvány tanulmányozása kulcsfontosságúnak bizonyult – a Földön kizárólag üledékes helyeken és homokköves tengerfenéken találhatunk rá a benne lévő vegyületekre, ezért a Marson is ezek előfordulására utalhat a jelenléte. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A marsi kőzetminták vizsgálata alkalmával spanyol tudósok a NASA szakembereivel kiegészülve bebizonyították, hogy a glaukinot agyagásványok fizikai struktúrája és kémiai összetétele teljesen megegyezik a földiével, ami arra enged következtetni, hogy szerves létformák lehettek a környéken.

Először azt gondolták, hogy a Mars felszínén óriási kiterjedésű víztömegek lehettek, legyen szó éppen óceánokról, tengerekről vagy erős sodrású folyókról. Mindezeken felül megállapították, hogy a vörös bolygónak alacsony hőmérséklettel kellett rendelkeznie, melynek hatására a tavak nem fagytak be egyből, és nem párologtak el, így könnyen kialakulhatott bennük az agyagkompozíció.

A több millió éves folyamatok során ezekben az agyagásványokban, illetve a különböző módosulataik felületén szerves alapú élőlények élhettek, amelyek bár parányiak voltak, mégis földönkívüli létformaként azonosíthatóak.

Kutatók szerint érdemes lenne megvizsgálni azokat a területeket is, ahol egyértelműen kimutathatóak az életre utaló jelek, ezért azt szorgalmazzák, hogy a jövőbeni Mars-missziók során ezeket a térségeket célozzák meg a jelenlegi kutatási régiók helyett.