Életet rejthetnek a Jupiter holdjának fagyott területei
Elképzelhető, hogy az égitest jeges kérge alatt található óceánok pezsegnek az élettől.
Korábban már az Europa felszínén felfedeztek oxigénre utaló jeleket, a Texasi Egyetem geológusai éppen ezért elhatározták, megnézik, pontosan milyen mértékben áramlik az élet egyik alapvető komponensének számító molekula a jégréteg alatti óceánokba.
Kiderítették, hogy a vizsgált fagyott réteg kizárólag hidrogénből és oxigénből áll, miközben a közeli Jupterről a hold felszínére érkező sugárzás reakcióba léphet a vegyületekkel, és erélyes oxidánsokkal, mint például hidrogén-peroxiddal együtt elemi oxigént hozhat létre.
Az Europa felszínén végbemenő folyamatok fizikai alapú számítógépes szimulációjával készült új tanulmány kimutatta, hogy a hold jeges kérgének részleges olvadása során savas, salakszerű massza keletkezik.
Ennek a jégen átfolyó sós elegynek az ereje porozitási hullámot indít be a jégben, amelynek hatására a pórusok átmenetileg kitágulnak, ez pedig utat biztosít az oxigénnel teli savas folyadéknak, hogy a felszínről az óceánba kerüljön.
A szóban forgó jelenség hozzájárul az Europán észlelt, geológusok által csak káoszrégiónak nevezett területek kialakulásához, melyekből eddig összesen ötfélét azonosítottak. Ezek általában melegebb időszakokban keletkeztek, amikor olvadó jégtömbök mozogtak a felszínen, még mielőtt újból a fagyos körülmények csapdájába estek volna.
Ha igazak a feltételezések, akkor az is elképzelhető, hogy a magasabb oxigénkoncentrációval rendelkező térségekben aerob élőlények élhetnek, közvetlenül a jég alatt. Az elméletek bizonyítása, illetve cáfolása a következő évtized elején történhet meg, köszönhetően a NASA Europa Clipper űrszondájának, amelyet előreláthatólag a 2030-as években bocsátják ki a Naprendszer mélyére, hogy a Jupitert holdját tanulmányozzák.