Élet Észak-Koreában II.: Kicsoda valójában Kim Jodzsong?
Az észak-koreai diktátor, Kim Dzsongun 32 éves húga az utóbbi idők politikai főszereplőjévé változott, a jövőben pedig akár még több vezető pozíciót tölthet be.
Az észak-koreai diktátor, Kim Dzsongun 32 éves húga az utóbbi idők politikai főszereplőjévé változott, a jövőben pedig akár még több vezető pozíciót tölthet be.
Az elmúlt hónapokban Phenjan irányított fenyegetéseit sorra Kim Jogzsong nevével látták el, ami a szakértők szerint érdekes változások előszelei lehetnek.
A Harvard Kennedy Iskolájának Korea Project igazgatója, John Park úgy gondolja, a vezető húgát sokáig alábecsülték, és az ünnepélyeken részt vevő kishúgból hamarosan erős politikussá cseperedhet.
Egy másik elemző, Miha Hribernik elmondta, az idősebbik Kim testvér teljes távolmaradása komoly hatással lehet az ország belügyeinek alakulására:
Erre korábban már volt precedens, ugyanis 2010-ben például Kim Dzsongun vezette a Jonphjong-szigeteki bombázást, mely során 10 észak-koreai és 2 dél-koreai katona vesztette életét. Akkortájt még édesapja tartotta uralma alatt az országot, Kim Dzsongil 2011-ben bekövetkezett halála után azonban fia már készen állt a hatalom átvételére.
Nagyon keveset tudni Kim Jodzsongról – néhány dokumentum alapján bátyjával együtt Svájcban tanulhatott. Mindketten ugyanattól az édesanyától születtek, aki hitvestársa volt a néhai Kim Dzsongilnek.
Az analitikusok egyöntetűen azt feltételezik, hogy a testvérek hosszas együttélése országuktól távol szoros kapcsolatot hozhatott létre köztük, amely most a fiatalabbik lánytestvér politikai karrierjének felemelkedésében nyilvánul meg.
A fiatalabbik Kim akkor került először reflektorfénybe, amikor részt vett a 2018-as phjongcshangi téli olimpiai játékok nyitányán. Ez volt az első alkalom, amikor a Kim-dinasztia bármely tagja Dél-Koreába látogatott.
Később Kim Jodzsong bátyjával együtt megjelent a dél-koreai elnökkel, Mun Dzseinnel, az amerikai elnökkel, Donald Trumppal és a kínai elnökkel, Hszi Csin-pinggel tartott nemzetközi tárgyalásokon is.
Bár a kisebbik Kim régóta a második legmagasabb rangban lévő vezetőnek számít Észak-Koreában, csupán március óta vehette át részlegesen az irányítást az ország felett. Ebben a hónapban történt ugyanis, hogy a saját nevével ellátott nyílt levélben tette nevetség tárgyává a dél-koreai elnöki irodát, valamint magasztalta Donald Trumpot a testvérével szembeni barátságos magatartása miatt.
Mindezek a jelek arra utalhatnak, hogy már Kim Jodzsong kezében lehet az ország teljes külügye. A június második hetében történt robbantások után még egyértelműbbé vált a húg szerepe, mivel napokkal a kapcsolati iroda detonációja előtt figyelmeztette a közvéleményt, hogy készek meghozni a szükséges lépéseket Dél-Koreával szemben.
Teljesen bebizonyosodhatott, hogy Jodzsong átvehette bátyja szerepét – legalábbis erre a rövid időre. Mindezek okán a nemzetközi helyzet is súlyosbodhat, mivel a béketárgyalások beszüntetése és az éleződő konfliktusok miatt ismét nőtt a bizonytalanság a régióban, ehhez pedig a kisebbik Kim nagy mértékben hozzájárult.
Kapcsolódó hír: