Szakértő: 11.7 százalék lehet az átlagos infláció, de ez gyorsan és jelentősen változhat
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője szerint egy ideig még mindenképp gyorsulni fog az infláció.
Suppan elmondása szerint lesz olyan hónap, amikor a 14 százalékos mértéket is meg fogja haladni az infláció az előző év azonos időszakához képest – idézte a G7. Mint mondta, ennek egyik oka az átárazások sorozata, amire a liszt példáját hozta fel.
A szakember kifejtette, hogy miután a malmoknál elfogytak a korábban, jóval kedvezőbb áron megvásárolt búzakészletek, most már a tonnánként 135 ezer forintért terménnyel kell dolgozniuk, emiatt 30 százalékkal emelték a liszt nagybani árát a vevőik számára.
Suppan kiemelte, hogy korábban nem igazán volt arra példa, hogy a mezőgazdasági és ipari árak egyszerre szálljanak el, a mostani inflációs időszakban azonban ez történik – és ez előbb-utóbb a fogyasztókat is utol fogja érni.
Az elemző megjegyezte, hogy az inflációt a forintgyengülés és a chipsadó néven ismert népegészségügyi adóhoz hasonló, fogyasztást termelő adóemelés is hajtják, illetve az új rezsiszabályok szerinti átlagfogyasztást meghaladó energiafogyasztás is.
Suppan elmondása szerint a jelenlegi információk alapján éves átlagban 11.7 százalékos inflációra érdemes számítani, azonban hangsúlyozta, hogy ez gyorsan és jelentősen változhat – például olyan okok miatt, mint az új rezsiszabályok, amely miatt nekik is át kellett számolni előzetes várakozásaikat.
Az elemző úgy véli, a még készülőfélben lévő rendelet részletszabályai is befolyásolhatják az inflációs várakozásokat, de ennél is nagyobb tényező, ha Oroszország ténylegesen leállítja a gázszállításokat Európa felé.
A Magyar Bankholding elemzője kiemelte, hogy az inflációs pályát az is átrajzolná, ha a kormány részben vagy egészben feloldaná az árkorlátozásokat. Ezzel kapcsolatban kiemelte: csak az üzemanyagok piaci árassá tétele 4-4.2 százalékkal emelné az infláció, minden árstop megszűnése esetében pedig 18-20 százalékos inflációval lehetne számolni.
Suppan kiemelte, hogy a bankholding elemzői szeptember-október környékére várják az inflációs csúcsot, mert tavaly ősszel már elkezdtek jelentősen emelkedni az árak, így magasabban lesz a viszonyítási bázis, ezért alacsonyabbnak fog tűnni az infláció – ezt a forint árfolyama miatt viszont szintén nem lehet biztosra venni.
Az elemző úgy véli, az import miatt a forintárfolyam is fontos tényező az infláció szempontjából, jelenleg pedig a szokásosnál is nehezebb előrejelezni. Mint fogalmazott, az elmúlt idők során hír nélkül is változott az árfolyam, főként a nemzetközi gázárral mutatott együttmozgást.
Suppan elmondása szerint amennyiben folytatódik az orosz gázszállítás és megszületne a megállapodás az Európai Unióval, akár 370-ig is erősödhet a forint, ellenkező esetben viszont az sem kizárható, hogy 430-ig gyengül.