Elemzés: az elmúlt 500 év legsúlyosabb aszálya várható Európában
A rendkívül meleg időjárás és a csapadékhiány miatt elpárolgó folyók jelensége még tovább fokozza az élelmiszer- és energiatermeléssel kapcsolatos félelmeket.
Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) előzetes elemzése alapján az elmúlt 500 év legsúlyosabb aszálya várható Európában, amely jelentős hatással lesz a gazdasági és emberi tevékenységekre.
A rendkívül meleg időjárás és a csapadékhiány következtében a folyók elkezdtek kiszáradni, amely még tovább fokozza az élelmiszer- és energiatermeléssel kapcsolatos félelmeket egy olyan időszakban, amikor Oroszország ukrajnai inváziója miatt már így is az egekbe szöktek az árak.
Az Európai Aszálymegfigyelő Intézet (EDO) augusztus elején arról számolt be, miszerint Európa nagyjából kétharmadát súlyos mértékben érintette az aszály, ami azt jelenti, hogy a talaj kiszáradt, a növényzet pedig „a stressz jeleit mutatja”.
Az egymást érő negatív hatások miatt jelentősen csökkentek a nyári terméshozamok, amely a becslések szerint a szemes kukoricánál 16, a szójababnál 15, a napraforgónál pedig 12 százalékos elmaradást jelent az előző öt év átlagához képest.
A szokásosnál melegebb és szárazabb időjárási körülmények várhatóan novemberig fennmaradnak, ha azonban a következő hetekben nem fog nagy mennyiségben esni az eső, feltehetően még tovább süllyednek a már így is alacsony vízszintek – írta a CNBC.
Az ilyen jellegű problémák azonban még gyakoribbá válhatnak a jövőben, amennyiben nem sikerül drasztikus mértékben megtorpanásra kényszeríteni az éghajlatváltozást, amelynek gazdasági hatása minden bizonnyal „sokrétű” lesz.