Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az élelmiszercsalás veszélye fenyegeti az Egyesült Királyságot

Egy brit biztonsági szakértő egyenesen úgy fogalmazott: „elvesztettük az irányítást”.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Andy Rain
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint a 2013-as lóhúsbotrány óta némi javulás látható az ágazatban, ám a Brexit óta megnövekedett a határokon átnyúló élelmiszer-biztonsági és hírszerzési problémák száma.

A 2013-as lóhúsbotrányt vizsgáló bizottság vezetője arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság elszigetelődött az európai élelmiszer-ellátási láncok felderítésétől, ami növeli az újabb botrányok kockázatát. Chris Elliott professzor vezette azt a bizottságot, mely azt a botrányt derítette fel, melyben a lóhúst számos termékben marhahússal helyettesítették. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Azóta több millió terméket vontak vissza a szupermarketek polcairól, hiszen a vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy lóhús helyett marhahúst tartalmaztak az érintett termékek. Azóta már egy évtized eltelt, ám Elliot úgy látja, a Brexit miatt egyre rosszabb az élelmiszer-biztonsági helyzet az Egyesült Királyságban.

Rámutatott, a Brexit óta az ország már nem rendelkezik teljes körű hozzáféréssel az EU élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó sürgősségi riasztórendszeréhez (RASFF), csupán az országot közvetlenül érintő problémákról kap riasztásokat. Elliot úgy fogalmazott:

„Nagymértékben elveszítettük a kontrollt az általunk fogyasztott élelmiszerek felett, különösen az Egyesült Királyságon kívül előállított élelmiszerek felett. Jelenleg nincs információcsere az európai kontinensen elkövetett vagy feltételezett csalásokról.”

Elliott azt is elmondta, hogy aggasztja az élelmiszercsalást és -biztonságot vizsgáló tisztviselők költségvetésének csökkentésem hozzátéve, hogy a helyi hatóságok tömegesen csökkentették az élelmiszer-felügyeletet, s bár ugyanúgy működnek a magánellenőrzések, ezek többsége valójában nem felel meg a célnak.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.