Eldőlt a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok sorsa
Két amerikai asztronauta tervezett rövid küldetése kilenc hónaposra nyúlik a Nemzetközi Űrállomáson.
A NASA főigazgatója, Bill Nelson tájékoztatása szerint megtalálták a megoldást a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) váratlanul hosszabbra nyúlt küldetésen tartózkodó két amerikai űrhajós hazaszállítására. Az eredetileg nyolc naposra tervezett misszió azonban a menet közben jelentkező technikai problémák miatt közel kilenc hónaposra bővül.
Butch Wilmore és Suni William június elején érkezett az ISS-re a Boeing új Starliner űrhajójával, a küldetés során azonban műszaki hibák léptek fel, melyek megakadályozták a tervezett visszatérést. A Starliner már az indítás előtt héliumszivárgással küzdött, később pedig öt hajtóműve is leállt a huszonnyolcból.
A NASA szakemberei folyamatosan dolgoznak az űrkapszula javításán, de a problémák súlyossága miatt az űrhivatal úgy döntött, hogy túl kockázatos lenne a Starlinerrel való visszatérés. Nelson bejelentése szerint az űrhajósok így 2025 februárjáig az űrállomáson maradnak, amikor is a SpaceX Dragon űrhajójával térhetnek vissza a Földre.
A Dragon következő járata szeptemberben indul az ISS-re. Az eredetileg négy fősre tervezett legénységet így két főre csökkentik, hogy a visszaúton helyet biztosítsanak Wilmore és William számára. Ez a megoldás lehetővé teszi a biztonságos hazatérést, miközben a NASA és a Boeing tovább dolgozhat a Starliner problémáinak megoldásán.
Ezzel a forgatókönyvvel gyakorlatilag megvalósult a Boeing rémálma, ugyanis azt követően, hogy számos probléma merült fel a kereskedelmi járatokban közlekedő repülőgépeikkel, az űrhajójuk első éles küldetése is kudarccal végződött. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a hibájukból az ISS-en rekedt űrhajósokat a nagy rivális SpaceX-nek kell visszahoznia a Földre.