El Salvador bekeményített: március óta 55 ezer bandatagot tartóztattak le
A parlament meghosszabbította a rendkívüli állapotot, amely különleges hatásköröket ad a hatóságoknak, akik elfogatóparancs nélkül letartóztathatják a gyanúsítottakat.
Több mint 55 ezer feltételezett bandatagot tartóztattak le azóta, hogy Nayib Bukele, El Salvador elnöke hét hónappal ezelőtt „háborút” hirdetett a bűnözői csoportok ellen – közölte az ország igazságügyi minisztere, miután a parlament megszavazta a vitatott rendkívüli állapot további meghosszabbítását.
„Több mint 55 ezer feltételezett bandatagot fogtak el március óta, amikor a kormány rendkívüli felhatalmazást kapott arra, hogy a gyanúsítottakat parancs nélkül letartóztathassa” – mondta Gustavo Villatoro igazságügyi miniszter pénteken.
Nyilatkozata azután hangzott el, hogy a parlament szombat kora reggel úgy döntött, hogy meghosszabbítja a bandák elleni küzdelemre vonatkozó rendkívüli állapotot.
A rendkívüli intézkedések értelmében a polgári szabadságjogokat megnyirbálták, a rendőrség hatáskörét pedig kiterjesztették, nagy riadalmat kiváltva a jogvédő csoportok körében – írja az Al Jazeera.
„A bandaháború nem áll meg, ez egy döntő lépés ahhoz, hogy visszanyerjük a nyugalmat, amelyet éveken át elloptak az emberektől, és felépítsük El Salvadort, amelyet mindannyian megérdemlünk. Igazi demokráciát élünk, azt tesszük, amit a jó salvadoriak követelnek” – írta az igazságügyi miniszter a Twitteren a szavazást követően.
A jogvédő csoportok nagyon aggódnak a bandatagok jogaiért
A sürgősségi intézkedések korlátozzák a gyülekezési szabadságot, korlátozzák a letartóztatás okáról való tájékoztatáshoz és az ügyvédi segítséghez való hozzáféréshez való jogot, és lehetővé teszik az akár 15 napig tartó, vád nélküli fogva tartást.
Jogvédő csoportok és lakosok szerint az őrizetbe vételek önkényes letartóztatásnak minősülnek, sokakat a külsejük vagy lakóhelyük alapján vettek célba.
Eközben a szükségállapot első jóváhagyása óta elfogadott jogszabályok között szerepelnek olyanok, amelyek lehetővé teszik a bandákkal kapcsolatos bűncselekményekért kiszabható büntetések meghosszabbítását és a büntethetőségi korhatár 12 évre való csökkentését.
Van egy olyan törvény is, amely 10-15 év börtönbüntetést engedélyez a bandák üzeneteit reprodukáló vagy terjesztő hírközlő eszközök használóira, ami a jogvédő csoportok szerint akadályozza a sajtószabadságot és a bandák felderítését végző csoportokat.
„Megnyerjük a háborút (a szervezett bűnözés ellen), és továbbra is naponta több ezer rendőrt és katonát fogunk bevetni, hogy letartóztassuk ezeket a terroristákat” – mondta Villatoro igazságügyi miniszter.
A rendőrség és a katonaság 1644 lőfegyvert, 2026 járművet, 12 842 mobiltelefont és 1,2 millió dollárt foglalt le – tette hozzá.