Örömhír: egyszerűbb feltételekkel indul újra az energetikai otthonfelújítási program
Nagy bejelentéssel érkezett az Energiaügyi Minisztérium.
Az Energiaügyi Minisztérium (EM) közlése szerint hétfőtől egyszerűsített feltételekkel lehet pályázni a családi házak energiahatékonyságának növelésére kínált támogatásokra. A program keretében akár 6 millió forintos állami támogatás is elérhetővé válik.
A tavaly nyáron indult program tapasztalatai nyomán a mostani körben jelentősen könnyítettek a feltételeken, így a korábbinál szélesebb kör vehet részt a kezdeményezésben. Január 20-tól a 2007 előtt épült családi házak tulajdonosai is pályázhatnak, ami 300 ezerrel növeli a jogosultak számát. Ezen túlmenően a kistelepüléseken élők a vidéki otthonfelújítási programmal kombinálva akár teljes körű energetikai és esztétikai korszerűsítést végezhetnek otthonukon.
A program teljes keretösszege 73 milliárd forint, melyből 67 milliárdot vidéki fejlesztésekre, 6 milliárdot pedig fővárosi projektekre különítettek el. Az energetikai felújítások során továbbra is alapkövetelmény a legalább 30 százalékos energiamegtakarítás elérése, amit hőszigeteléssel, nyílászárócserével, fűtési rendszerek korszerűsítésével, vagy ezek kombinációival lehet elérni. Az uniós szabályozások miatt azonban idén már nem igényelhető támogatás gázkazánok telepítésére vagy cseréjére.
A részvételi feltételek könnyítése érinti az adminisztrációs terheket is: a tárca beszámolója szerint az új szabályozás értelmében 10 dokumentumot – például kifizetési ütemtervet, záró kivitelezői nyilatkozatot, jövedelemigazolást vagy közüzemi számlákat – nem kell benyújtani, illetve az igénylés egyszerűbbé válik.
A támogatás maximális összege 6 millió forint, ami fele-fele arányban áll vissza nem térítendő támogatásból és kamatmentes hitelből. Lehetőség van kisebb összeg igénylésére is, ebben az esetben pedig értelemszerűen az önerő és a kölcsön mértéke is arányosan csökken.
A pályázatok benyújtása 2025. január 20-án indul, s a keret kimerüléséig, de legkésőbb 2027. március végéig tart. A támogatott fejlesztések célja a családok energiafogyasztásának mérséklése, ami hosszú távon hozzájárul a rezsiköltségek csökkentéséhez, az energiaszuverenitás növeléséhez, valamint a környezetvédelemhez.