Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyre növekszik a vakcina-szkepticizmus Európában

Miközben a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájáról bebizonyosodott, hogy 95 százalékos hatékonysággal rendelkezik, valamint az amerikai Moderna gyógyszeripari vállalat készítménye is hasonló effektivitást mutatott, világszerte kérdőjelezik meg a potenciális védőoltások biztonságosságát.

...svg content...Mainz, 2020. november 20. A 2020. november 20-án, a Biontech német biotechnológiai gyógyszercég által közreadott, dátum nélküli képen egy ampulla BNT162b2 elnevezésû, az új típusú koronavírus ellen védelmet nyújtó vakcinát tart a kezében egy ember a németországi Mainzban. Sajtóértesülések szerint ezen a napon a Biontech és a Pfizer amerikai gyógyszeripari vállalat a vakcina sürgõsségi jóváhagyását kérte az amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszerfelügyelettõl (FDA). MTI/Biontech SE/EPA
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Miközben a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájáról bebizonyosodott, hogy 95 százalékos hatékonysággal rendelkezik, valamint az amerikai Moderna gyógyszeripari vállalat készítménye is hasonló effektivitást mutatott, világszerte kérdőjelezik meg a potenciális védőoltások biztonságosságát.

Az Ipsos legutóbbi közvélemény-kutatásából kiderült, hogy Franciaországban a lakosság csupán 54 százaléka adatná be magának a COVID-19 elleni oltóanyagot, ami a korábbi felmérésekhez képest jelentős visszaesésként értékelhető. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Antoine Bristielle vakcinakutató az AFP hírügynökségnek adott nyilatkozatában elmondta, Európában több országban is eluralkodott a vakcinákkal kapcsolatos szkepticizmus, ami főként azért lehet, mert az emberek nem szeretnék, ha rajtuk próbálnák ki az alig egy év alatt elkészült szereket – olvasható a France24 riportjában.

„Észrevettük, hogy az életkor is jelentős tényezőnek számít – minél idősebb emberekről beszélünk, annál inkább hajlanak az oltás igénylése felé. Nemi faktorokat szintén felfedeztünk, ugyanis a férfiak sokkal magabiztosabbak ilyen téren a nőkhöz képest, de a politikai intézmények és a tudósok iránti bizalmatlanság is negatív befolyásoló tényezőként van jelen.”

magyarázta Bristielle.

A kutatások alapján egy 80 százalékos hatékonysági mutatójú vakcinával teljes mértékben elejét lehetne venni a világjárványnak, ezért a francia döntéshozók már azon gondolkoznak, hogy a COVID-19 elleni védőoltást kötelezővé kellene tenni.

Gérard Larcher, a szenátus elnöke a francia közszolgálati televízióban nemrég a következőket mondta:

„A kötelező vakcináció mellett tenném le a voksomat. Ha valaki megkapja a védőoltást, azzal nemcsak saját magát védi, hanem szolidaritást vállal az egész társadalommal és embertársaival is.”

Mindeközben a lakosság körében nem érezhető ugyanakkora lelkesedés, mint ami a politikusok irányából sugárzik. A Párizs utcáin megkérdezett járókelők úgy gondolják, hogy az ismeretlen mellékhatások miatt sokkal veszélyesebb szerről lehet szó az influenza elleni vakcinához képest:

„Még mindig egy olyan védőoltást szeretnének nekünk beadni, amit gyorsan készítettek el, ez viszont nem jelenti azt, hogy valóban hatékony lenne. Jelenleg szinte semmit sem tudunk róla, ezért nem kockáztatom a saját egészségemet, ez biztos.”

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.