Egyre nehezebb helyzetben vannak a hazai vendéglátósok
Az ATV Heti Naplóban jelent meg egy a riport, mely testközelből mutatja be a budapesti étterem-tulajdonosok mindennapos küzdelmét a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások közepette.
Az ATV Heti Naplóban jelent meg egy a riport, mely testközelből mutatja be a budapesti étterem-tulajdonosok mindennapos küzdelmét a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások közepette.
Bíró Lajos és Kereszti Gábor több budapesti étterem tulajdonosai, a riportban ők mesélnek a jelenlegi körülményekről, nehézségekről és az ideiglenes megoldásokról, melyekkel igyekeznek fellendíteni üzleteiket. Bíró Lajos úgy nyilatkozott, hogy nyitott egy új helyet annak érdekében, hogy házhozszállítással a budai részt is ki tudja szolgálni. Kereszti Gábor azonban inkább az online világban látja a lehetőséget a fejlődésre.
Bíró Lajos elmondása szerint tavaly még 60 ember állt nála munkaviszonyban, mára ez a szám sajnos 15 főre csökkent. Volt akit kénytelen volt elküldeni, de olyanok is akadtak a munkavállalók között, akik nem szerettek volna kevesebb bérért maradni, így a távozás mellett döntöttek. A tulajdonos úgy látja, egy jó ideig még nem is számíthatnak arra a szektorban, hogy visszatérnek a 2019-es bérek.
Bár idén nyáron minimális csökkenést tapasztaltunk a munkanélküliek számában, mostanra ez a szám ismételten drasztikusan megemelkedett. A mai napig 222 ezer munkanélkülit regisztráltak, ez a szám pedig 40 ezerrel haladja meg a januári adatokat. Ez a kép azonban nem teljes, a KSH adatai ugyanis azt mutatják, hogy további 3-400 ezer fő küzd mindennapos megélhetési problémákkal a járvány miatt.
A világ szinte minden szegletét elérte már a koronavírus-járvány, a legtöbb országban pedig nagyobb mértékű és közvetlenebb támogatási formákat alkalmaznak a családok megsegítésére, mint hazánkban. Angliában, Franciaországban, Németországban és Amerikában különböző mértékű azonnali készpénzes támogatáshoz juthatnak a családok.
A fent említett országok esetében a munkanélküliek járadékát megemelték, annak időtartamát meghosszabbították, illetve különböző adókedvezmények és hitelprogramok, továbbá járulék elengedések segítik a cégeket. Ausztriában például jelenleg az eddigieknél is szigorúbb korlátozásokat vezettek be, ám az osztrák kormány ennek fényében igen jelentős összeggel támogatja a vendéglátósokat.
Orbán Viktor egy nagy rekordot döntött meg, Varga Judit jelentette be
Hazánkban a vírus megjelenése után a vendéglátás került a legrosszabb helyzetbe, az augusztusi adatok alapján 75, szeptemberben 73, majd az ezt követő hónapban 94 százalékos csökkenést mutatott a hazánkba látogató külföldi turisták száma, a tavalyi év azonos időszakához képest. A Balaton környékén elhelyezkedő, illetve a fővárosi vendéglátóegységek többnyire a nemzetközi turizmusra épülnek, így sajnos a járvány kezdete óta egyre több vállalkozás ment csődbe, illetve fog hamarosan csődöt mondani.
Kereszti Gábor tulajdonos úgy fogalmazott, ezek alapján a hazai vendéglátósoknak érdemes átgondolni az aktuális üzleti modellt, meglehet a jövőben érdemesebb lenne inkább a hazai turizmusra építeni, így inkább a magyarokat lenne érdemes megszólítani a járvány után.