Egyre nagyobb támogatást élvez a globális vállalati adó, így csinálhatják ki az adóparadicsomokat
Az Egyesült Államok után Franciaország és a Nemzetközi Valutaalap is erős támogatását fejezte ki a globális minimum vállalati adó bevezetése iránt, amellyel megakadályoznák, hogy a multinacionális vállalatok adóparadicsomokba vigyék bevételeiket.
Napjaink egyik legnagyobb kihívásának számít, hogy a legnagyobb multinacionális vállalatok hajlamosak offshore-paradicsomokba, úgynevezett adóparadicsomokba vinni a bevételeiket, hogy az alapításuk vagy gazdasági tevékenységük helyszínéül szolgáló országokban el tudják kerülni az adóterheket.
Az adóparadicsomok jellemzője, hogy a cégek és gazdasági társaságok számára rendkívül kedvező adózási feltételeket és nagyon alacsony adókat biztosítanak. Ezek jellemzően kisebb országok, amelyeknek nincs jelentősebb bevétele a hagyományos ágazatokból, mint az ipar vagy a mezőgazdaság, így ehhez az eszközhöz nyúlnak.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az adóparadicsomokban egyáltalán nem kell adózni, minimális összeget kell befizetni. Ez az országoknak is megéri, mert származik némi bevétel az államkasszában, míg a cégeknek is megéri, mivel jóval alacsonyabb adóterheket jelent, mintha ott adóznának, ahol a tényleges gazdasági tevékenységüket végzik.
Ilyenkor a vállalatok az adóparadicsomokban jegyeztetik be magukat, viszont tényleges gazdasági tevékenységet nem végeznek – innen jön az offshore kifejezés. Adóoptimalizálásnak ez remek lehetőség, hiszen szinte egyik helyszínen sincs társasági adó, általában egy fix összegű adót kell évente az érintett államnak befizetni.
Jellemzően a Karib-térségbeli országokat tekintik adóparadicsomnak, a legtöbb ilyen ország ebben a térségben lelhető fel (Bahamák, Barbados, Belize, Kajmán-szigetek stb.). Vannak meglepő nevek is azonban az évente frissülő listán, többek között Hollandia, Liechtenstein és Svájc is adóparadicsomnak tekinthető több szempontból.
Ezen országok egymással is versenyeznek, hogy ki tud kedvezőbb feltételeket biztosítani a multinacionális vállalatok számára, így egymást licitálják alul a kedvezőbb adóterhekkel és szabályozásokkal. Ezt Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere „Verseny az utolsó helyig” kifejezéssel illette, amely ezt a jelenséget és egymás közötti versenyt foglalja össze.
Az Egyesült Államok ezt a versenyt kívánja felszámolni azzal, hogy úgynevezett globális minimum vállalati adót vezetne be, hogy vissza lehessen szorítani az offshore-ozás lehetőségét. Egy ilyen adót minden ország számára kötelező lenne, ezzel a vállalatok nem tudnának tovább „adóoptimalizálás” címszóval trükkös adóelkerülésbe bocsátkozni.
Bruno Le Maire, Franciaország pénzügyminisztere szintén örömmel fogadta az USA javaslatát, hogy a G20 országok állapodjanak meg egy ilyen minimumadóban. Le Maire szerint ráadásul ez a folyamat kifejezetten jól áll és már nagyon közel állnak egy nemzetközi adóügyi megállapodás létrehozásához.
Gita Gopinath, az IMF egyik vezető közgazdásza szintén üdvözölte a javaslatot és kihangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Valutaalap már régóta támogatja egy ilyen rendszer bevezetését – idézi a France24. Mint mondta, már régi aggodalma az IMF-nek az offshore-tevékenység, melynek fékezésére ez megfelelő módszer lenne.
Gopinath már korábban is figyelmeztetett az intézményes adóelkerülésre, amelyben meglátása szerint különböző országok aktívan részt vettek. Hozzátette: ezzel a lépéssel sikerülne egy olyan rendszert kidolgozni, mely az országokban tartaná az adót, amelyet így fontos gazdasági és társadalmi ügyekre lehet fordítani.