Egyre gyorsabb ütemben olvadnak a gleccserek
Az 1960-as években vált egyértelművé a globális felmelegedés hatása, azóta pedig egyre gyorsuló ütemben vékonyodnak el a Föld gleccserei.
Az 1960-as években a gleccserek csak néhány centimétert vesztettek a vastagságukból évente, sőt, az is előfordult, hogy valamennyit visszanyertek – az 1990-es évekre azonban átlagossá vált az évi 40-60 centiméteres veszteség.
Ez alól az egyetlen kivételt a Fülöp-szigeteki Pinatubo vulkán kitörésével bekövetkező, drámai lehűlés jelentette 1991-ben, mely enyhe gyarapodást eredményezett a gleccserek vastagságát tekintve.
A The Guardian beszámolója szerint azóta folyamatosan gyorsul a jégvesztés üteme: a 2000-es évek elején a legfrissebb rendelkezésre álló adatok alapján átlagosan 8 méterrel voltak vékonyabbak a gleccserek, mint 50 évvel korábban, és a folyamat egyértelműen nem állt meg.
Ebben az időszakban az olvadás 17 milliméterrel növelte a globális tengerszintet – a növekedés üteme a gleccserek jégvesztésével együtt folyamatosan gyorsul. Már a csekély emelkedés is katasztrofális lehet az alacsonyan fekvő területek számára az áradások kockázatának folyamatos növekedésével.