Egyre csak nő az egyszer használatos műanyatermékek gyártási volumene
Hiába jelenti az egyik legnagyobb veszélyt a környezetre, folyamatosan nő az egyszer használatos műanyagtermékek száma.
Egy ma közzétett és a Reuters által idézett új tanulmány szerint 2019 és 2021 között a szigorúbb szabályozás ellenére nőtt a rendkívül környezetszennyező egyszer használatos műanyagtermékek gyártása, miközben a gyártók nagyon keveset tettek a probléma kezelése és az újrahasznosítás növelése érdekében.
Az egyszer használatos műanyagok a környezetet fenyegető legnagyobb veszélyek közé tartoznak, évente tonnaszámra kerülnek a hulladéklerakókba vagy egyenesen az óceánokba, gyártásukkal pedig hatalmas mennyiségű üvegházhatású gáz kerül a légkörbe.
Bár termelésének növekedése lelassult, a közvetlenül fosszilis tüzelőanyagokból származó mennyiségek messze vannak a hőn áhított értéktől, az újrahasznosított műanyag felhasználása pedig továbbra is másodlagos tevékenység – derül ki az ausztrál székhelyű Minduru Alapítvány műanyaghulladék-termelői indexéből.
Az elmúlt 15 évben Kína vezetett a műanyagtermelés- és fogyasztás növekedése terén. Az egyes egyszer használatos műanyagtermékekre bevezetett tilalmak ellenére az ázsiai ország felelős a 2019-2021-es időszakban üzembe helyezett 15 millió tonna új kapacitás feléért.
A műanyaggyártás egyik legnagyobb szereplője, a kínai Sinopec közleményben jelezte, hogy első kínai vállalatként csatlakoztak az újrahasznosítható műanyagot támogató szervezethez, az Alliance to End Plastic Waste-hez, majd hozzátették, hogy többek között biológiai úton lebomló műanyagtermékeket is fejlesztenek.