Egymillió éves jégmintába fúrnak ausztrál kutatók – a klímaváltozás kérdéseire keresik a választ
Az ausztrál antarktiszi kutatócsoport kedden indította útjára azt a kutatást, amelynek célja a kontinens valaha fúrt legrégebbi jégének vizsgálata.
Hat kutató decemberben kezdi meg a Million Year Ice Core Project munkálatait, az ausztrál tudósok által valaha is vállalt egyik legambiciózusabb projekt célja pedig az, hogy az ősi jégben rekedt gázok és vegyi anyagok elemzésével segítsen jobban megérteni a történelmi éghajlati változásokat.
Az első hat kutatót a Little Dome C-be, az Antarktiszi-fennsík AAD Casey kutatóállomásától több mint 1000 kilométerre fekvő területére repítik, ahol egy hónapot töltenek, és megkezdik a kísérleti fúrási programot.
Siker esetén a fő projekt 2022-23-ban kezdődik 16 kutatóval, akik négy-öt szezonon keresztül egy egyedi készítésű, 9 méteres jégfúrót használnak majd, hogy a felszín alatt akár 2800 méter mélyen eltemetett jeget biztosítsák.
Minden egyes fúrási szezon körülbelül nyolc hétig tart majd a nyár folyamán, s először hat jégvontatóra és 29 szánra lesz szükség, hogy az ideiglenes szállást, az élelmiszert és a készleteket, valamint a fúróberendezést a Casey-től a Little Dome C-ig szállítsák.