Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tanácsadók: az Egyesült Királyságnak ki kellene lépnie az energiaügyi szerződésből

Az Éghajlatváltozási Bizottság az Energia Charta szerződésből való kilépést javasolja az Egyesült Királyság számára.

...svg content...Fotó: Unsplash/Markus Spiske
Greenbox
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint a brit kormány hivatalos tanácsadói azon az állásponton vannak, hogy az Egyesült Királyságnak ki kellene lépnie az ellentmondásos energiaügyi egyezményből, ezzel pedig szerintük megakadályozhatnák, hogy az késleltesse a létfontosságú éghajlatvédelmi intézkedéseket és hatalmas adófizetői kifizetéseket indítson el a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatoknak.

Az Energia Charta Egyezmény (ECT) egy multilaterális megállapodás, melynek egyik célja az energiaügyi együttműködés fenntartása, valamint a versenyképesség növelése. Az ECT egyben lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy bepereljék a kormányokat a jövőbeli profitjukat csökkentő politikák miatt. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az Egyesült Királyság Éghajlatváltozási Bizottsága szerint pedig az országnak ki kellene lépnie az ECT-ből, mert a nemrégiben javasolt reformok „nem mennek elég messzire”. Az Egyesült Királyság és Japán jelenleg azon két nagy gazdaság, melyek még nem kötelezték el magukat a kilépés mellett, azonban olyan országok, mint például Franciaország, Németország, Spanyolország, már közölték, hogy kilépnek.

Mindezt azzal indokolták, hogy a maradás „egyértelműen aláásná” az éghajlatvédelmi célokat. Az ECT-t még az 1990-es években hozták létre, hogy megvédje a volt szovjet országokban működő energiaipari vállalatokat a kormányzati kisajátítástól. A kritikusok szerint azonban a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok „fegyverként” használják az „éghajlatromboló” szerződést.

Az Egyesült Királyság ugyan támogatta az ECT reformjára irányuló közelmúltbeli kísérleteket, a szakértők szerint „egyértelmű, hogy a szerződés foltozgatására tett kísérletek kudarcot vallottak”, hiszen a javasolt reformok valójában még legkevesebb 10 évig védenék az olaj- és gázprojekteket, annak ellenére, hogy ez az időszak létfontosságú az éghajlatváltozásra való áttérés szempontjából.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.