Egyelőre az sem zárható ki, hogy a bejrúti robbanást egy bomba, vagy más külső beavatkozás okozta
A háttérben már napok óta zajlanak a vizsgálatok, hogy megtudják, mi okozta a sok halálos áldozatot követelt bejrúti robbanást, így egyelőre az sem zárható ki, hogy „külső beavatkozás” történt.
A háttérben már napok óta zajlanak a vizsgálatok, hogy megtudják, mi okozta a sok halálos áldozatot követelt bejrúti robbanást, így egyelőre az sem zárható ki, hogy „külső beavatkozás” történt.
Libanon eddig sem volt könnyű helyzetben a súlyos gazdasági helyzete és a koronavírus miatt, most pedig a hét elején történt hatalmas robbanás utóhatásaival is szembe kell nézniük. A károk óriásiak, amiket jelenleg 10-15 milliárd dollár körül saccolnak a szakértők.
Eddig 154 halálos áldozatot regisztráltak a detonáció következményeként, és több mint 5000 ember sérült meg. Óriási a pusztítás a bejrúti kikötőben és annak környékén, miközben az UNICEF jelentése szerint körülbelül 80 ezer gyerek maradt otthon nélkül.
Folyamatosan érkezik a segítség a fővárosba, és különböző mentőalakulatok keresik az esetleges túlélőket, eltűnteket. Egészen alacsonyak arra az esélyek, hogy túlélőket találjanak, és a mentőcsapatok eddig sajnálatos módon csak hallotokat emelhettek ki a törmelékekből az elmúlt 48 órában.
A The Straits Times is folyamatosan beszámol az eseményekről, akárcsak a Reuters hírügynökség, akik mindent megtesznek azért, hogy a lehető legfrissebb információkhoz jussanak az emberek a történtekről.
Libanon elnöke tegnap azt mondta, Bejrút történetének legnagyobb robbanása során azt is megvizsgálják, hogy volt-e „külső beavatkozás”. Mindeközben a mentőcsapatok növelték a tempót, és versenyt futnak az idővel, hogy túlélőket találjanak.
Michel Aoun elnök úgy nyilatkozott, az okot egyelőre nem határozták meg a detonáció kapcsán, és lehetséges, hogy egy külső beavatkozás, akár egy rakéta, egy bomba, vagy más hasonló dolog idézte elő a szörnyűséget.
Az elnök hozzátette, a kormány azt is fontolóra veszi, hogy mindez gondatlanság vagy baleset eredménye lehetett-e. A kikötőben tárolt nagyon robbanásveszélyes anyagok kapcsán már korábban is több kritikát fogalmaztak meg, és nem egyszer vádolták meg az illetékes szervezeteket gondatlansággal.
Az Egyesült Államok kijelentette, nem zárják ki, hogy egy támadásról lehetett szó. Izrael, mely több háborúban is harcolt Libanonnal, tagadta, hogy ebben bármilyen szerepük is lenne. Az emberek közben válaszokat, és igazi lépéseket várnak. Bejrútban egyre nagyobb a feszültség, és dühöngő tömegek tüntetnek az uralkodó elit miatt, akik szerintük a csőd szélére vezették őket.
Sok családnak semmilyen tartaléka nincs a korábbi helyzet és a munkanélküliség miatt, így pénzük sem arra, hogy újraépítsék a házaikat. „Hol van az állam?” – tette fel a kérdést egy 60 éves munkanélküli, akinek az otthona néhány száz méterre volt a kikötői raktáraktól, ahol a 2750 tonna rendkívül robbanásveszélyes ammónium-nitrátot tárolták éveken át.
Egyes források és a helyi média azt mondta, hogy a robbanást okozó tüzet egy raktárhegesztés idézhette elő. Ha ez így van, az súlyos gondatlanságra utal, és felelősök egy része már nem élhet, hiszen akik közvetlen a detonáció magjában voltak, azonnal meghalhattak.
Az emberek dühösek, mert hiába dolgoznának, nincs munka, és az utcára kerülhetnek, mivel a házuk is odaveszett. A kormány teljes körű vizsgálatot ígért, és az NNA állami hírügynökség azt mondta, 16 embert már őrizetbe is vettek.
A kikötő területén éjjel is zajlik a mentés, hogy túlélőket találjanak. Hatalmas lámpákkal segítik a szakembereket, a mentőkutyákat, miközben a családok feszülten várakoznak, és reménykednek abban, hogy az eltűnt rokonaik élve kerülnek elő. Néhány áldozatot csak a tengerben találtak meg a robbanás miatt. Sokan még mindig nincsenek meg, így a halálos áldozatok száma minden bizonnyal nagyobb lesz ennél.
30 kikötői alkalmazott már biztosan életét vesztette, ők azok között voltak, akiknek minimális esélyük sem volt a túlélésre. A kormány számára most az is nagy feladatot jelent, hogy a nemzet elegendő élelemmel rendelkezzen, miután a robbanásban az ország egyetlen nagy gabonasilója is odaveszett. Az ENSZ is lépett az ügy érdekében, és más arab államokból is érkeznek segítségek, akárcsak a nyugati nemzetektől, és azon túl is.
Ne hagyd ki: