Egy LEGO-kocka akár 1000 évig is elvan az óceánokban
A világ óceánjai évente LEGO darabok millióit mossák partra, és ezek a játékból szennyezőanyagokká alakult darabkák még egy ideig nem is mennek sehova. Egy új kutatás szerint a klasszikus LEGO darabkák lebomlása körülbelül 100 és 1300 év közé tehető, attól függően, hogy milyen műanyagból készültek, és milyen a vízben az időjárás, ami hat rá.
1997-ben közel 5 millió darabnyi LEGO került az óceánba, miután az egyik konténer leborult a hajóról szállítás közben. Emellett egyes számítások szerint körülbelül 2 millió darabot húznak le a gyerekek a vécén évente, és attól függően, hogy milyen volt a hulladék-gazdálkodás abban az időben, egyelőre ismeretlen mennyiség került a vizekbe a hetvenes és nyolcvanas években.
Az elmúlt évtizedben az olyan önkéntes szervezetek, mint az „Elveszett LEGO a Tengeren Projekt” több ezernyi ilyen műanyagot talált a strandokon, és ha igazak az adatok, hogy ezek a játékok ilyen masszívak, akkor nagy munka áll előttünk. Valószínű ugyanis, hogy ezekkel a kis blokkocskákkal lesznek tele a partjaink az elkövetkező évtizedekben.
„A LEGO az egyik legnépszerűbb gyerekjátékká vált a történelem során, és az egyik dolog, amiért ilyen vonzó volt mindenki számára az pont a tartóssága”, nyilatkozott a Science Alert-nek a Plymouth Egyetemről Andrew Turner, akinek a szakterületei közé tartozik a tengeri hulladékok kémiai összetétele.
Anglia délnyugati részén fekvő strandjairól 50 LEGO-darab begyűjtését követően a kutatók kielemezték a kémiai összetételét, hogy kiderüljön, hogyan néznek ki az eredeti állapotukhoz képest. A klasszikus LEGO kocka egy ABS nevű anyagból készül, ami egy nagyon erős polimer, és már rengeteg kárt tett a környezetben annak ellenére, hogy a vállalat megígérte, hogy átállnak környezetbarát anyagok használatára 2030-ig.
Míg a strandon talált, viharvert darabkák különböző fokú gyengülést, sárgulást, töredezést, szennyezést szenvedtek el, a kutatókat összességében meglepte, hogy mennyire egyben maradtak a játékok. „Azt a különbséget alapul véve, hogy néz ki a 40 éves darabka a maihoz képest, nagyjából 1000 évre becsüljük ezeknek a játékoknak az élettartamát.”
Egészen pontosan nem lehet megmondani, hogy a kockák, hogy kerültek a vizekbe, de megegyeznek azokkal a játékokkal, amelyeket a hetvenes és nyolcvanas években árultak, és a tengerben töltött évtizedek ellenére relatíve jó és felismerhető állapotban vannak.
Az ilyen jellegű műanyag, mint az ABS, túl új még az emberiségnek, hogy pontosan tudjuk, hosszútávon milyen hatással lesz a környezetre, de néhány tanulmány, mint ez, adott egy kis előrejelzést arról, hogy pontosan mire számítsunk.
A tanulmány szerzői szerint az eredmények azt sugallják, hogy az élettartama az anyagnak körülbelül megegyezik a műanyag palackokkal, ebből kifolyólag pedig hasonlóan veszélyeztetik a tengeri élővilágot. „Az általunk tesztelt műanyagok maradhatnak ennyire egyben is, de akár különböző mikro-műanyagokká is lebomolhatnak”, mondta Turner.
„Ez még egyszer megerősíti azt, mennyire vigyázni kell a műanyagok eldobásával, hogy rendes hulladéklerakóba tegyük őket, és biztos legyen, hogy nem jelentenek potenciális veszélyt a környezetre”, zárta Turner. A tanulmányt az Environmental Pollution nevű oldalon publikálták.