Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy jelentés szerint Franciaország „semmit sem tett”, hogy megakadályozza a ruandai népirtást

Egy amerikai jogászcég jelentése, melyet a ruandai kormány rendelt meg, kimondja, hogy Franciaországnak „jelentős felelőssége van” a halálesetekben.

...svg content...A ruandai népirtás áldozatairól emlékeznek meg a ruandai főváros, Kigali Amahoro Stadionban 2019. április 7-én. MTI/EPA/Kurokava Dai
Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Franciaország „jelentős felelősséggel bír” százezrek halálában, akiket az 1994-es ruandai népirtásban öltek meg, mondván „rendíthetetlenül támogatták szövetségeseiket” annak tudatában, hogy tömeggyilkosságra készülnek, mondja ki egy, a ruandai kormány által megrendelt jelentés, amit a Guardian szemlézett.

Ezek a vádak csak a legújabbak a két ország közötti viszályban arról, milyen szerepe volt Párizsnak a gyilkosságokban. A hatszáz oldalas jelentés, melyet egy amerikai jogászcég készített, a szélsőséges hutu kormány „cinkosának” nevezi Franciaországot nyolcszázezer, elsősorban tuszi meggyilkolásában. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy aktívan részt is vettek volna benne. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Márciusban egy másik, az esetről szóló jelentés is napvilágot látott, amit Emmanuel Macron rendelt meg. Az arra jutott, hogy Franciaország a Türkiz Hadművelet nevű hadi és segélyező kampányban gyarmatosító hozzáállása miatt elvakítva nem látta, hogy mi készül, emiatt bár felelősségük van, bűnrészesnek nem mondhatóak.

A két riport fordulópont lehet a két ország kapcsolatában, egymásnak ellentmondó következtetéseik ellenére. Ruanda elnöke, Paul Kagame üdvözölte a franciák vizsgálatát, amely „fontos lépés afelé, hogy közösen derítsünk fényt a történtekre”, ennek ellenére szerinte az ország évtizedes törekvései a felelősség elkerülésére nagy károkat okoztak.

Kagame azután került hatalomra, hogy a népirtást követően tuszi lázadókkal betört az országba és megdöntötte az uralkodó hutu kormányt. 2006-ban volt a két ország kapcsolata mélyponton, amikor egy párizsi bíró Kagamét vádolta meg azzal, hogy lelőtte a volt ruandai elnök, Juvénal Habyarimana repülőjét, ami a népirtáshoz vezetett. Három évig a diplomáciai kapcsolatok is megszakadtak köztük.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.