Egy jelentés szerint Franciaország „semmit sem tett”, hogy megakadályozza a ruandai népirtást
Egy amerikai jogászcég jelentése, melyet a ruandai kormány rendelt meg, kimondja, hogy Franciaországnak „jelentős felelőssége van” a halálesetekben.
Franciaország „jelentős felelősséggel bír” százezrek halálában, akiket az 1994-es ruandai népirtásban öltek meg, mondván „rendíthetetlenül támogatták szövetségeseiket” annak tudatában, hogy tömeggyilkosságra készülnek, mondja ki egy, a ruandai kormány által megrendelt jelentés, amit a Guardian szemlézett.
Ezek a vádak csak a legújabbak a két ország közötti viszályban arról, milyen szerepe volt Párizsnak a gyilkosságokban. A hatszáz oldalas jelentés, melyet egy amerikai jogászcég készített, a szélsőséges hutu kormány „cinkosának” nevezi Franciaországot nyolcszázezer, elsősorban tuszi meggyilkolásában. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy aktívan részt is vettek volna benne.
Márciusban egy másik, az esetről szóló jelentés is napvilágot látott, amit Emmanuel Macron rendelt meg. Az arra jutott, hogy Franciaország a Türkiz Hadművelet nevű hadi és segélyező kampányban gyarmatosító hozzáállása miatt elvakítva nem látta, hogy mi készül, emiatt bár felelősségük van, bűnrészesnek nem mondhatóak.
A két riport fordulópont lehet a két ország kapcsolatában, egymásnak ellentmondó következtetéseik ellenére. Ruanda elnöke, Paul Kagame üdvözölte a franciák vizsgálatát, amely „fontos lépés afelé, hogy közösen derítsünk fényt a történtekre”, ennek ellenére szerinte az ország évtizedes törekvései a felelősség elkerülésére nagy károkat okoztak.
Kagame azután került hatalomra, hogy a népirtást követően tuszi lázadókkal betört az országba és megdöntötte az uralkodó hutu kormányt. 2006-ban volt a két ország kapcsolata mélyponton, amikor egy párizsi bíró Kagamét vádolta meg azzal, hogy lelőtte a volt ruandai elnök, Juvénal Habyarimana repülőjét, ami a népirtáshoz vezetett. Három évig a diplomáciai kapcsolatok is megszakadtak köztük.