Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy feltörhetetlen üzenetküldő alkalmazás alapítója is szerepel a Pegasus-listán

Az NSO Csoport ügyfelei által kiválasztott személyek listáján egy különösen ironikus név is felbukkant: Pavel Durov, az orosz származású rejtélyes techmilliárdos, aki hírnevét egy “feltörhetetlen” üzenetküldő alkalmazás, a Telegram fejlesztésével szerezte, saját telefonszámát is megtalálta a listán.

...svg content...Fotó: Pixabay
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Telegram olyan end-to-end titkosított üzenetküldési lehetőséget kínál a csaknem félmilliárd felhasználója számára, melyen különböző csatornák létrehozásával megvalósulhat az információ gyors terjesztése a követők között. Az alkalmazás nagy népszerűségnek örvend azok között, akik el akarják kerülni a kormányok és titkosszolgálatok figyelő szemeit – legyenek ők bűnözők, terroristák, vagy akár autoriter rezsimek ellen tüntetők és aktivisták. 

Az elmúlt évek során a Telegram 36 éves alapítója nyilvánosan több versenytársa biztonsági előírásait is megsemmisítette, különösképpen a WhatsAppét, amely használata szerinte igen nagy “veszélyeket” hordoz. Ezzel szemben Durov szerint a Telegram mindenáron megóvja felhasználói magánéletét – foglalta össze a The Guardian.  Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Durov telefonjának igazságügyi vizsgálata nélkül azonban képtelenség hitelt érdemlően megállapítani, hogy valóban megpróbáltak-e rosszindulatú szoftvereket telepíteni az eszközre.

A Pegasus-botrány magyar vonatkozásáról készült hosszabb összefoglalónk itt olvasható.

Egy NSO-forrás szerint azonban Durov nem volt a Pegasus célpontja, vagyis nem választották ki arra, hogy az NSO kémprogramja segítségével megfigyelés alá vonják. A vállalat ragaszkodik ahhoz, hogy az a tény, hogy egy szám szerepel a listán, semmiképp sem arra utal, hogy ezt a számot a Pegasus segítségével valóban megfigyelés alatt tartották. 

Arra a kérdésre, hogy Durov telefonja a Pegasus vagy más, kémprogramokkal kapcsolatos tevékenység célpontja-e, a NSO szóvivője nem válaszolt. Az NSO ügyvédei szerint ráadásul az, hogy a csoport bizonyos állításokra és kérdésekre nem válaszol, nem kezelhető ezen állítások megerősítéseként. 

A The Guardian és más médiumok által egy nemzetközi együttműködés keretében megszerzett lista azonban vélhetően azokat a személyeket tartalmazza, akiket az NSO kormányzati ügyfelei a jövőbeni megfigyelés tervével kiválasztottak. 

Az NSO Pegasus kémprogramjának működését vizsgáló kiberbiztonsági szakértők szerint a szoftver nem tesz különbséget a titkosított és nem titkosított üzenetküldő appok között, és egy fertőzött telefonon nagyjából mindenhez hozzáfér. A szakértők szerint a Telegram, a WhatsApp, a Signal, és más, titkosított end-to-end üzenetküldést ígérő alkalmazások valójában tehetetlenné váltak a Pegasussal szemben. 

Durov egyesült királyságbeli telefonszáma 2018 elején bukkant fel a listán, és ez a szám az, amely összekapcsolásra került a személyes Telegram-fiókjával. A nyilvánosságot kerülő Durov és a Telegram sajtóirodája nem válaszolt a The Guardian megkeresésére.

A techmilliárdos 2013-ban hagyta el Oroszországot, és több konfliktusa volt az ország biztonsági szolgálataival, miután a Telegram kulcsszerepet játszott a fehérorosz, a hongkongi és az iráni tiltakozások és mozgalmak szervezésében is. 

A kiszivárgott lista elemzése alapján azonban nemcsak a felsorolt országok kormányainak és titkosszolgálatainak lehet érdekeltsége Durov megfigyelésében, hanem az Egyesült Arab Emírségeknek is.

A hivatalos dokumentumok szerint szerint Durov 2018 februárjában lakóhelyét Finnországról az Egyesült Arab Emírségekre cserélte, és az időzítés egybeesik a Telegram-alapító telefonszámának Pegasus-listán való megjelenésével, ami arra utal, hogy az ország megpróbálhatta megfigyelés alá vonni új lakóját.

A nemzetállamok fogalmát egyébként megvető Durov költözése óta meglepően közel került új hazájának uralkodóihoz. Idén februárban találkozott ugyanis Hamdan bin Mohammed bin Rashid al-Maktoum sejkkel, Dubaj koronahercegével.

“Továbbra is üdvözöljük a nagy tehetségeket és nagy ötleteket Dubajban, mely tápláló ökoszisztémát biztosít a fejlődésükhöz” – közölte Hamdan sejk a találkozó után a dubaji hatóságok sajtóközleménye szerint.

Az Egyesült Arab Emírségek és Dubaj nem válaszolt a Durovra vonatkozó állításokkal kapcsolatos megkeresésekre. a The Guardian információi szerint egyébként Dubaj valóban az NSO ügyfele volt korábban, de visszaélések vádjával kapcsolatos vizsgálatokat követően megszüntették a hozzáférését a Pegasushoz.