Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,06 Ft
Euró
392,88 Ft
Font
456,93 Ft
Bitcoin
66,472 $

Egy fejlett idegen civilizáció számítógépes szimulációjában élhetünk

Az Oxfordi Egyetem filozófusa, Nick Bostrom elméletére alapozva kiszámolták, nagyjából 50 százalék az esélye annak, hogy egy embernél jóval előrehaladottabb stádiumban lévő civilizáció által megalkotott szimulációban éljük mindennapjainkat.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Oxfordi Egyetem filozófusa, Nick Bostrom elméletére alapozva kiszámolták, nagyjából 50 százalék az esélye annak, hogy egy embernél jóval előrehaladottabb stádiumban lévő civilizáció által megalkotott szimulációban éljük mindennapjainkat.

A Scientific American tudományos lap legújabb cikkéből megtudhattuk, hogy a Columbia Egyetem asztronómusa, David Kipping egy egészen merész ötlettel állt elő – szerinte hipotetikus síkon egyáltalán nem kizárt, hogy egy virtuális valóság részesei vagyunk. Soron kívül Kósa Lajos: Magyar Péternek nem tüntetnie kellene, hanem virágot vennie a volt feleségének

A professzor úgy gondolja, az sem elképzelhetetlen, hogy egy matrjoska babához hasonlóan a valóság különbözé rétegei létezhetnek, amelyeket számítógépes algoritmusok irányíthatnak, viszont minél mélyebbre ásunk ezekben a szintekben, annál kevesebb komputeres erőre van szükség.

A csillagász konklúziója alapján ötven százalék az esélye, hogy a teóriájának létjogosultsága van. Ha az emberiség állna elő egy hasonló szimulációval, azzal teljesen megváltozhatna az elméletről alkotott kép:

„Azon a napon, amikor feltaláljuk ezt a technológiát, az 50-50-es arány felborulhat, ami azt jelentené a kalkulációim alapján, hogy mi magunk sem vagyunk valósak.”

Egy másik fontos kérdés az, mi történhet, ha egy meghibásodásra kerül sor a mátrixban, vagy mi lehet akkor, ha demonstrálni tudjuk, a szimuláció lényegében kvantum szuperpozíciókat alkalmaz, melyeket csak akkor állapíthatunk meg, ha közelebbről megvizsgáljuk őket?

Mások úgy vélik, az elkövetkező néhány évtizedben a számítástechnika akkora fejlődésen mehet keresztül, hogy mi magunk képesek leszünk bebizonyítani, valóságban vagy egy szimulációban élünk-e; jelenleg bárminemű teória puszta feltételezés maradhat.

„Képtelenség tesztelni, igazából egy szimulációhoz tartozunk-e vagy sem. De ha cáfolni sem tudjuk ezt az állítást, valójában tudományos szempontból hová tehetnénk ezt az elméletet?”

zárta gondolatait Kipping.

Szentkirályi Alexandra szerint a BKK-BKV csoport munkatársainak is járna országbérlet

Noha arról nem tett említést, hogy programja része lenne a téma, azt mondja, "nem helyes, hogy Budapest főpolgármestere nemtörődömség miatt elfeledkezne 15 ezer emberről".