Akár 2-3 ezer egészségügyi dolgozó állása is veszélyben lehet a kötelező oltás miatt
Augusztus közepe óta ismét egyre több a regisztrált koronavírusos megbetegedés, ezzel együtt pedig emelkedik a kórházban ápoltak száma is. A kötelező oltás miatt azonban akár 2-3 ezer egészségügyi dolgozó is elveszítheti az állását.
A kormány szeptember közepétől tette kötelezővé az egészségügyben dolgozók számára a koronavírus elleni védőoltást. A rendelet kimondja, hogy az oltást megtagadókat azonnali hatállyal, felmondási idő és végkielégítés nélkül kell elbocsátani. Kivétel, ha valaki dokumentummal tudja igazolni, hogy egészségügyi okokból nem kaphatta meg az oltóanyagot.
A rendelet következményeiről jelenleg nincs biztos adat, a várható távozásokról pedig a Független Egészségügyi Szakszervezet vezetője beszélt az RTL Híradónak. Soós Adrianna szerint a kisebb kórházakban csak 4-5 alkalmazott távozásával számolnak, a nagyobbakban azonban akár 15-80 főt is érinthet a rendelkezés – ez pedig sokkal több embert jelent, mint amennyivel korábban az érdekképviseletek számoltak.
A legtöbben a szakdolgozók közül eshetnek ki, például ápolók, asszisztensek vagy épp beteghordók, de olyanoknak is menniük kell, akik nem közvetlenül a betegekkel dolgoznak, de érintkezhetnek velük. Ilyenek lehetnek a takarítók vagy akár a gazdasági személyzet tagjai is.
Ennek ellenére Novák Katalin korábban arról beszélt, hogy a rendelkezés hatása elenyésző lesz a dolgozói létszámra nézve, mert az egészségügyben alapvetően is nagyon magas az átoltottság. A szakdolgozói kamara elnöke ezzel szemben úgy véli, az elbocsátások miatt néhány helyen fennakadások lehetnek az ellátásban.