Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Leveszik a túlsúlyosokat a várólistáról az új protézis-protokoll miatt

Egy szakember szerint diszkriminatív az új protokoll, s az sem lepné meg, ha a magánegészségügyi intézményeknél olyan hirdetések jelennének meg, miszerint ők vállalják a kövér emberek csípőprotézis beültetését is.

Leveszik a túlsúlyosokat a várólistáról az új protézis-protokoll miattFotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az április elsejétől hatályos csípő- és térdprotézis műtétek új várólista-protokolljai szerint túlsúlyos embereket (35-40 feletti testtömegindex) nem lehet operálni addig, amíg le nem fogynak. Az egészségbiztosító adatai szerint hazánkban jelenleg 8129 beteg vár csípőprotézis-műtétre 60 napon túl. Március elején 7784 beteg várt csípőműtétre, az átlagos tényleges várakozási idő pedig a betegek számára az elmúlt hat hónapban jellemzően 122 nap volt. A térdprotézisvárólista-adatok szerint március végén 15.237-en állnak sorban a műtők ajtajában, itt az átlagos tényleges várakozási idő a megelőző hat hónapban 262 nap volt – írják a beszámolóban.

Múlt hónap elején egyébként a térdprotézis-várólistán 14.784 beteg volt, vagyis egy hónap alatt 453 beteggel van több a várólistán. A Népszava kérdésére a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) azt írta, hogy nem így akarják a kórosan megnyúlt várólistákat rövidíteni, erre a célra csak idén 5 milliárd forintot biztosítanak. A NEAK szerint az új várólista-protokollok az egységes, egyenlő hozzáférést szolgálják az ellátáshoz, a szakemberek szerint azonban az új szabályok a betegek egy részét – például a túlsúlyosakat, az együttműködésre képteleneket, az „elégtelen szociálishelyzetűeket” – kizárják a műtét lehetőségéből – szemlézte a cikket a 24.hu.

Hegedűs Zsolt ortopéd főorvos, csípő- és térd specialista, a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának korábbi elnöke diszkriminatívnak tartja az új protokollt, s mint mondta, az abban előírt 35-40-es testtömegindex bizonytalan küszöb, szubjektív döntésre ad lehetőséget, amit szakmai evidencia nem támaszt alá. Érvelése szerint a túlsúly valóban jelent kockázatot, de páciensenként kellene mérlegelni, azt felülmúlják-e a műtét előnyei. „Ha számára inkább a műtét elmaradása jelentene nagyobb rizikót, akkor lehet akár 42-es is a testtömege, megoperálom” – fogalmazott az Egyesült Királyságban is praktizáló orvos.

Elmondása szerint két éve egy angliai kutatás azt is igazolta, a műtőktől túlsúlyuk miatt távoltartott betegek még inkább elszigetelődnek, tovább híznak, olyan helyzetbe kerülnek, amelyben már életük megmentése indokolja a műtétet. Hozzáfűzte: nem lepődne meg rajta, ha a magánegészségügyi intézmények hamarosan olyan hirdetéseket adnának fel, miszerint ők vállalják a kövér emberek csípőprotézis beültetését is. Szerinte a protokolltól nem lesz átláthatóbb, rövidebb a várólista, ehelyett jóval többet segített volna, ha megnézik: mi annak az oka, ha nem operálnak annyit, amennyire lehetőség lenne.

Egy másik, névtelenséget kérő ortopéd-sebész pedig úgy vélekedett, hogy az új protokoll alapvetően az ő ellenőrzésükről szól, de egy helyettes államtitkári, kórházfőigazgatói vagy éppen NEAK-os telefonra ugyanúgy előre kell venni majd a megjelölt beteget, csak éppen az új eljárásrend szerint kell adminisztrálni – jegyzik meg a cikkben.


Korábban arról is beszámoltunk, hogy közel 3 millió forintot kért az orvos a betegétől, ha nem akar hat évet várni a műtétre. Mint kiderült, az orvos azt is mondta neki, hogy döntsön minél hamarabb, mert hamarosan emelkedhetnek az árak. Az asszonynak évek óta csípőfájdalmai voltak, ezért ment a Budapesti Uzsoki Utcai Kórház ortopédiájára, ahol az eset történt.