Jövő évtől nagy változás jön a kórházakban, még kevesebb lesz a nővér
Mint kiderült, januártól csak kivételes esetben lehet majd külsős bérnővért szerződtetni, eddig a szakápolók 10-15 százalékát ők adták.
Egy korábban elfogadott jogszabály szerint 2024. január 1-jétől nem lehet bérnővért alkalmazni az állami egészségügyben, csak kivételes esetben. Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke az economx.hu-nak arról nyilatkozott, a szigorítás egész biztos, hogy kapacitáscsökkenéssel fog járni.
Januártól jellemzően majd csak olyan dolgozhat állami intézményben szakdolgozóként, akit az egészségügyi szolgálati jogviszony törvény (eszjtv) keretében alkalmaznak vagy önkéntes segítő. A KATA-törvény változása után valamelyest csökkent a bérnővérek száma, akkor a szakápolók 10-15 százalékát foglalkoztatták ebben a formában. Soós Adrianna úgy becsüli, talán a felére csökkenhetett a számuk, de pontos adatai nincsenek.
Ugyanakkor hangsúlyozta, még elképzelhető, hogy év végéig egy kormányrendeletben meghatározzák azokat a szakterületeket, ahol nagyon nagy a szakdolgozók hiánya, ezért az ápolóhiánnyal leginkább küzdő osztályokon az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) engedélyezheti a bérnővérek foglalkoztatását. Véleménye szerint a pszichiátriákon, a sürgősségi betegellátásban és az intenzív terápiás területeken van a legnagyobb gond.
Rengeteg ápoló hiányzik a betegellátásból
Hozzátette, a szolgálati jogviszony keretében foglalkoztatott szakdolgozókat frusztrálja, hogy az a bérnővér, aki heti egy-két alkalommal beugrik egy nővéri státuszban, nagyrészt fáradtan érkezik, illetve több pénzt is kap a munkájáért és a felelőssége is kisebb, mint az alkalmazásban álló szakdolgozóé.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke korábban azt mondta, nagyságrendileg 130 ezren dolgoznak a szakellátásban. Sokkoló, de 15 ezer ápoló akár egy napon belül bedönthetné a betegellátást, és összeomlana a rendszer, mert ennyi 60 év feletti dolgozik a kórházakban és a rendelőkben. Egyúttal kiemelte: most 25-30 ezer ápoló hiányzik a betegellátásból.
A lap megjegyzi, az egészségügyi bértábla illetményei jövőre tovább emelkednek, ugyanis a kormány tervei szerint 2024. március 1-jére az egészségügyi szakdolgozók átlagos alapbére el kell, hogy érje az orvosi átlag alapbér 37 százalékát. A még parlament előtt lévő javaslatban ötféle képzettségi fokozatot határoznak majd meg és ezen belül lesznek alsó és felső bérhatárok, valamint lesznek kiemelt munkakörök.