Ez lenne az egészséges életmód kulcsa? Szakorvosok szerint gyakran fogyasszuk ezeket
Szakemberek szerint több olyan étel is van, amelyből gyakrabban kellene fogyasztanunk az egészségünk megőrzése érdekében.
Azt már minden bizonnyal a legtöbben tudják, hogy az egészséges életmódhoz hozzátartozik egyebek mellett a megfelelő folyadékfogyasztás, a jó minőségű és elegendő alvás, a rendszeres testmozgás, illetve a helyes táplálkozás. Ez utóbbit illetően pedig egyre többen fordítanak figyelmet a probiotikus élelmiszerek fogyasztására. De mik is azok a probiotikumok, és miért olyan fontosak? Erre a válasz az, hogy olyan élő mikroorganizmusok, amelyek jótékony hatással vannak az egészségre, különösen az emésztőrendszer működésére.
Ezek a „jó” baktériumok természetesen is jelen vannak a szervezetünkben, de az étrendünkön keresztül is pótolhatjuk őket. A probiotikus élelmiszerek olyan ételek, amelyek élő probiotikus kultúrákat tartalmaznak, és rendszeres fogyasztásukkal hozzájárulhatnak a bélflóra egyensúlyának fenntartásához. Emellett az immunrendszer erősítésében, a gyulladáscsökkentésben és a mentális egészség javításában is fontos szerepet játszhatnak – írja a Kiskegyed a Real Simple cikke alapján. Ilyen például a joghurt, a kefir és a savanyú káposzta is.
De a kimchi (koreai fermentált zöldség), a kombucha (fermentált tea ital), a miso (japán fermentált szója paszta) és a tempeh (fermentált szója készítmény) szintén. A joghurt kapcsán fontos megemlíteni, hogy a benne található Lactobacillus és Bifidobacterium baktériumok segíthetnek az emésztés javításában és az immunrendszer erősítésében, míg a kefir többféle baktérium- és élesztőfajtát tartalmaz. De utóbbi fogyasztása is elősegítheti a bélflóra egészségét és javíthatja az emésztést. A savanyú káposztáról pedig azt érdemes tudni, hogy természetes probiotikumokat tartalmaz.
Emellett gazdag C-vitaminban és rostokban, így több szempontból is jótékony hatású. A kimchiben található probiotikus baktériumok támogatják az emésztést és az immunrendszert, az antioxidánsokban gazdag kombucha fogyasztása pedig segíthet a méregtelenítésben és az emésztés javításában. A misóban található probiotikumok szintén jótékony hatással lehetnek a bélflóra egészségére, míg a tempeh gazdag probiotikumokban és fehérjékben, ezáltal nagyszerű húshelyettesítő, különösen vegetáriánusok és vegánok számára.
Ha tehát szeretnénk támogatni az emésztésünket, erősíteni az immunrendszerünket, és javítani a mentális egészségünket, érdemes beépíteni ezeket az ételeket (vagy legalább néhányat közülük) a mindennapi étrendünkbe. De korábban azt is megírtuk, hogy egy kutatás szerint nem feltétlenül leszünk egészségesebbek attól, ha elkerüljük a feldolgozott ételeket, ugyanis a tápérték sokkal fontosabb, mint a feldolgozottság mértéke. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy az olívabogyó fontos szerepet tölthet be a fogyásban.