Bár a technológia egyelőre nem alkalmas arra, hogy a gyakorlatban is regeneráljanak a segítségével, a szakértők szerint eredményeik így is úttörőek.
Dr. Ana Angelova-Volponi, a King’s College London regeneratív fogászati igazgatója hangsúlyozta: tudásbeli hiányosságot töltöttek ki azzal, hogy fogat növesztettek egy edényben. A beszámolóban megjegyzik: az egészséges fogsor kiemelt kulturális, társadalmi jelentőséggel bír, valamint a megfelelő kommunikáció és táplálkozás miatt is fontos, ám nem mindenkinek adatik meg. Sokan implantátummal próbálják pótoltatni sérült vagy hiányzó fogaikat, ezek viszont további problémákkal járnak.
Xuechen Zhang PhD-hallgató szerint az implantátumokhoz invazív műtétre, valamint az implantátumok és a fogmedrek megfelelő kombinációjára van szükség. „A laboratóriumban növesztett fogak természetesen regenerálódnának, és valódi fogakként épülnének be az állkapocsba. Erősebbek, tartósabbak és mentesülnek a kilökődés kockázatától, így a tömésekhez vagy implantátumokhoz képest tartósabb és biológiailag kompatibilisebb megoldást kínálnának” – magyarázta.
A 24.hu a BBC cikke alapján azt írja, a King’s College London csapata az Imperial College Londonnal együttműködve olyan speciális anyagtípust alkotott meg, amely lehetővé teszi a sejtek számára az egymással való kommunikációt. A megközelítéssel az egyik sejt utasítani tudja a másikat, hogy alakuljon fogsejtté, így a szakértők laboratóriumi körülmények között tanulmányozhatják a folyamatot.
A következő lépés annak kiderítése, hogy a gyakorlatban miként hozhatnak létre hasonló módon fogakat, ami a kutatók vélekedése szerint évekbe telhet. Zhang még hozzáfűzte: az egyik lehetséges megoldás, hogy a fiatal fogsejteket közvetlenül a páciens szájába ültessék, alternatívaként pedig a laboratóriumban létrehozott fogat helyezzék be.
NE HAGYD KI
Ebben a cikkben arról számoltunk be, hogy áttörést hozhat a hajszálvékony agyi interfész, rengeteg emberen segíthet. A Georgiai Műszaki Egyetem mérnökei dél-koreai kutatókkal együttműködve fejlesztették ki az eszközt, amely elég apró ahhoz, hogy használójának a fejbőrére, a hajhagymái közé helyezhessék.