A Dunán lángolt luxusjacht nagyon káros anyagokat szabadított fel
Szakértő mutatott rá, hogy a hétfőn kigyulladt luxusjacht mérgező anyagokat juttatott a levegőbe Budapesten.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, kedd délután a kigyulladt egy hajó az Óbudai-sziget déli felénél, az Árpád híd budai hídfője közelében, melyről azóta kiderült, hogy egy újonnan 3 milliárd forintot (!) érő luxusjacht.
Noha a hivatásos tűzoltók és egy tűzoltóhajó is a helyszínre sietett, csak együttes erővel és órákkal később sikerült megfékezni a felcsapott lángokat. Az InfoRádióban pedig az incidens kapcsán a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője, Simon Gergely osztott meg pár aggasztó információt.
A szakértő rámutatott, egy olyan hatalmas jacht, mint amilyen kedd délután leégett a Dunán, igen sok műanyagból és textilből, valamint kezelt fából állt, s mivel ezek éghető anyagok, a tökéletlen égés következtében keletkeznek úgynevezett policiklusos aromás szénhidrogének.
Simon Gergely rámutatott:
Számos káros vegyület szabadulhatott a levegőbe
Hangsúlyozta, ilyenkor a szén-monoxidon és a szén-dioxidon felül még halogénezett szerves vegyületek is keletkeznek, amennyiben a hajón található brómozott égésgátló vagy klór. Figyelmeztetett: amikor ilyen nagy füstöt látunk egy égő hajó felett, akkor különböző, el nem égett vagy részben elégett szén-hidrogének is a levegőbe kerülnek.
Egyszerűbb nevén ez a korom, mely számos káros hatású vegyületet tartalmaz. Ráadásul mivel a jacht nagyon sokáig égett, és mikor vízzel oltották, vízgőz is került az égés helyére, mindez módosíthatta magát az égést, ezzel együtt pedig nagyon sok fajta veszélyes vegyület került a levegőbe.
Öröm az ürömben, hogy az incidens a Dunán történt, a káros anyagok szempontjából a legjobb helyen, ugyanis a Duna pedig egy természetes szélcsatorna, ahol folyamatosan tisztulni tud a levegő, így nagy eséllyel nem jutott be a szennyezés a házak közé, noha a szakértő rámutatott, Óbudán sokáig terjengtek a mérgező gázok.