Szigorúbb büntetések várhatók a droghasználatra és terjesztésre – akár életfogytig tartó börtön is kiszabható
Még a drogpárti szervezetek működése is illegálissá válhat.
A közelgő alaptörvény-módosítás jelentős változásokat hozhat a kábítószerrel kapcsolatos jogi szabályozásban, így a drogpárti szervezetek működése is illegálissá válhat.
Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint a prevenció helyett az ártalomcsökkentésre fókuszáló megközelítés nemcsak félrevezető lehet, de a szerhasználók helyzetét is súlyosbíthatja.
A jelenlegi jogszabályok szigorúan tiltják a tudatmódosító szerek előállítását, birtoklását, használatát és terjesztését, a kábítószer-kereskedelemért akár életfogytiglani börtönbüntetés is kiszabható.
A Magyar Nemzet cikke szerint a kormány célja, hogy a droggal kapcsolatos bűncselekmények számának növekedése mellett a liberális drogpolitika előretörését is megakadályozza.
NE HAGYD KI
A jogszabály-módosítás indoklása szerint számos országban a megengedő drogpolitika nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, hanem inkább közbiztonsági problémákhoz, a közterületek leépüléséhez és súlyos társadalmi következményekhez vezetett.
Fidesz: a fővárosnak drogellenes stratégiára van szüksége
A fővárosi Fidesz korábban javaslatot tett arra, hogy a jelenlegi drogstratégia helyett egy szigorúbb, drogellenes program készüljön. Szentkirályi Alexandra élesen bírálta az elképzelést, miszerint a szórakozóhelyeken „kényelmes drogszobákat” alakítanának ki, ahol a fiatalok akár vissza is kaphatnák a bevizsgált kábítószereiket.
„Mit is akarnak Karácsonyék? Feladatként szabják meg, hogy a fiataloknak a szórakozóhelyeken kényelmes drogszobákat biztosítsanak, továbbá megvizsgálják a kábítószerüket, majd visszaadják nekik. Hogy mondjon nemet egy fiatal a drogokra, ha a bulizás közben is minden arra ösztönzi, hogy azt fogyassza. Milyen megelőzés ez? Én, mint anyuka, akinek lassan tinédzser lánya van, hogyan tudom őt biztonságban a fővárosban, ha közben a fővárosi önkormányzat ösztönzi a drogfogyasztásra”
– tette fel a kérdést, hangsúlyozva, hogy az új stratégia kidolgozását széles körű szakmai és társadalmi egyeztetésnek kell megelőznie.