Aggódnak a cégek a dráguló energia miatt, ám egyelőre nincs pánikhangulat
Annak ellenére, hogy egyre több ukrajnai menekült vállal munkát Magyarországon, még mindig komoly munkaerőhiány honol hazánkban.
Perlusz László, a vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a Világgazdaságnak adott interjújában elmondta, arra számítanak, változni fognak a támogatási rendszerek május után.
A kormány a májusi határidők után is szeretné fenntartani az ársapkákat, erről pedig egyeztetéseket kezdenek a Mollal, illetve több érdekképviselettel.
Perlusz László úgy értelmezte a miniszterelnök szavait, hogy ezeknek az árkorlátozásoknak nem megrázkódtatásszerű kivezetését tervezi a kormány, hanem fokozatosan csökkentené őket. Arra számítanak, hogy be kell avatkozni a jövőben is.
„Nagyon messze vagyunk már az októberi áraktól. A mi problémánk, hogy a beszállítókra nem vonatkozik semmilyen árkorlátozás, ezért azt szeretnénk elérni, hogy az ő általuk alkalmazott árat is valamelyik naptári naphoz kösse a kormány” – ezt már Zs. Szőke Zoltán, az Áfeosz-Coop Szövetség elnöke nyilatkozta, aki egyúttal hozzátette, van olyan termék is, amelynél egy kiló eladásából akár 300-400 forint veszteségük keletkezik a szövetséges tartozó kiskereskedőknek.
Perlusz László kiemelte, a gyakorlatban még nem érződnek a gazdasági nehézségek, és mivel továbbra is munkaerőhiány van Magyarországon, a munkaerőpiac fel tudja szívni az Ukrajnából érkező menekülteket.
Ugyanakkor a három-ötszörös áron megkötött áram- vagy gázárszerződések, a visszaszoruló piacok vagy az ismét akadozó ellátási láncok miatt, ha nem is pánikban vannak, de nagy a félelem és bizonytalanságérzet a vállalkozók körében.