Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Árkompenzációt kapnak a cégek a megemelkedett energiaárak miatt Romániában

A román parlament és Klaus Johannis államfő egy különleges törvénycsomagot fogadott el, melynek értelmében november 1-től jövő március 31-ig életbe lépett az áram és a gáz árára az 5%-os áfa, valamint egy széleskörű árkompenzációs mechanizmus is elindult a lakosság és a versenyszféra széles köre számára.

...svg content...Twenty20
Európa
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az energiadrágulás kompenzálásáról szóló törvény értelmében több romániai fogyasztói kategória áram- és földgázszámlájának kifizetéséhez is hozzájárul az állam. Ez azt jelenti, hogy a kedvezményezettek között szerepelnek a háztartások, a kis- és közepes vállalkozások, a magánorvosi rendelők és szabadfoglalkozású személyek, a mikrovállalkozások, egyéni és családi vállalkozások, vállalkozói engedéllyel rendelkező természetes személyek, a köz- és magánkórházak, állami és magán oktatási intézmények és bölcsődék, a civil szervezetek, az egyházak, valamint az állami és magánkézben lévő szociális intézmények – olvasható a Magyar Nemzet ripotjában.

A gazdasági tevékenységeket végző kedvezményezettek esetében a kompenzációs rendszernek az a lényege, hogy az érintetteknek csak az elektromos energia és a földgáz tényleges árát kell ­kifizetniük, azaz a számlán szerepelő egyéb díjakat és adókat az állam vállalja át. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

A háztartási fogyasztóknál más a helyzet, ott a kompenzációhoz figyelembe veszik a referenciaár és a maximált ár különbségét, és ezek tükrében szabták meg, hogy mennyi maximálisan az állami költségvetés által nyújtható kompenzáció az energiaszolgáltatók felé.

  • A kompenzáció a referenciaártól indul, ami az elektromos energia esetében kilowattóránként 68 bani (50 forint), a földgáz esetében pedig megawattóránként 125 lej (9200 forint). Árkompenzációban azok a háztartási fogyasztók részesülnek, amelyek havonta legfeljebb háromszáz kilowattóra áramot és kétszáz kilowattóra földgázt használnak el.
  • A törvénybe foglalt árstop értelmében az elektromos áram árának a felső határa kilowattóránként egy lej (73,5 forint), a földgázé pedig 0,37 lej (27,2 forint).
  • A háztartási fogyasztók a villanyszámla esetében egységesen legfeljebb 0,291 lejes (21,4 forint) árkompenzáció­ban részesülnek kilowattóránként, a gázszámla esetében pedig a szolgáltatóval kötött szerződésben rögzített földgázár maximum 33 százalékát fizeti a költségvetés.

Az energetikai vállalatok szakmai szövetsége (ACUE) egyébként máris súlyos aggályokat fogalmazott meg az energiaárak befagyasztásáról rendelkező törvény kapcsán. Azt állítják, nem elvi jellegű fenntartásaik vannak, a ­kon­krét kivitelezés módját kifogásolják – írta a lap.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.