Marad a drágulás, továbbra sem csökkennek az árak az építőiparban
Minden jel arra utal, hogy a lakásfelújítók és az építkezők a zsebük mélyére nyúlhatnak, hiszen egyelőre nem várható enyhülés a piacon.
A Világgazdaságnak adott interjújában Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke elmondta, októberben körülbelül 20-25 százalékkal kerül többe építeni, mint februárban. Ennek a kétharmadát a világkereskedelmi folyamatoknak, az építőanyag-piaci árrobbanásnak tudhatjuk be.
Az elmúlt három-négy évben átlagosan 10-12 százalékkal drágult az építkezés, ez a tendencia pedig a jövőben sem stabilizálódhat. Az ÉVOSZ szerint a kérdés most az, hogy a megduplázódott rész innentől kezdve mennyire mérséklődik, és mennyi jött abból a spájzolásos magatartásból, amely ilyenkor törvényszerű.
Ha szűk körben nézzük, hogy ki viszi el az árbalhét, a megrendelő, a generálkivitelező vagy az ő alvállalkozója, akkor úgy látom, hogy nagyjából egyenlő arányban osztoznak a költségnövekedésen.
A legnagyobb feszültség a szendvics közepén lévő generálkivitelezőre hárul, mert ő a megrendelő és az alvállalkozók oldaláról is nyomás alá van helyezve. Különösen a közepes és a nagy építőipari vállalatoknál jelentkezik a legnagyobb árkülönbözet – magyarázta a szakember.
A koronavírus-járvány előtti évben a szerződések 5-6 százalékát nem fizették ki határidőre, és körülbelül 2,5-3 százalékuk vált lánctartozássá. Most már a szerződéses érték 8-10 százalékát kapják meg késve a kivitelezők, körülbelül az öt százaléka pedig tartós követeléssé válik. Két éve durván 150 milliárd forint körül lehetett a lánctartozás összege, ami 2021-ben 200-250 milliárd forintra emelkedhet.