Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Minél többet dohányzunk, annál nagyobb eséllyel halunk bele a vírusba

A Thorax című folyóiratban közzétett kutatás szerint a dohányzó emberek tízszer nagyobb eséllyel halnak meg koronavírusban. A tanulmány szerzői azt is megállapították, hogy a dohányzás jelentősen növeli az esélyét annak, hogy megfertőződjön a vírussal és kórházba kerüljön.

...svg content...Fotó: Unsplash/Mathew MacQuarrie
Egészség/Életmód
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A dohányzás és a fertőzés kimenetele közötti kapcsolatot nehéznek bizonyult megállapítani, főként azért, mert az eddigi vizsgálatok többsége megfigyelésen alapuló volt. Amellett, hogy ezek a vizsgálatok zavaros és ellentmondásos eredményeket hoztak, nem sikerült azonosítaniuk semmilyen biológiai mechanizmust, amely megmagyarázná, hogy a kettő hogyan függ össze.

Ennek feloldására a legújabb tanulmány szerzői megfigyeléses elemzéseket kombináltak genetikai szűréssel, így kapcsolatot állapítottak meg a cigarettahasználathoz hozzájáruló gének és a vírus között. Az Egyesült Királyságban több mint 420 ezer ember adatait átvizsgálva felfedezték, hogy a jelenlegi dohányosok 80 százalékkal nagyobb valószínűséggel kerültek kórházba, miután megfertőződtek, mint a nemdohányzók. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A halálozási arány is szorosan összefüggött a dohányzási szokásokkal: a napi egy és kilenc szál cigarettát elszívó személyek 2,14-szer nagyobb valószínűséggel haltak meg a vírusban, mint a nemdohányzók. A napi 10 és 19 közötti cigarettát elszívóknál 5,91-szer nagyobb volt a halálozás valószínűsége, míg a napi 20-nál több cigarettát elszívóknál több mint hatszorosára nőtt az elhalálozás esélye.

Hogy némi súlyt adjanak ezeknek a megfigyelési statisztikáknak, a kutatók ezután genetikai adatokat gyűjtöttek a brit biobank vizsgálatából, hogy meghatározzák, hogyan befolyásolják a dohányzással összefüggő gének a fertőzés súlyosságát.

Több mint 280 ezer ember genomjának tanulmányozása után megállapították, hogy azok, akik genetikai hajlamot mutattak a dohányzásra, 45 százalékkal nagyobb valószínűséggel kapták el a vírust, és 60 százalékkal nagyobb valószínűséggel kerültek kórházba, mint azok, akiknek nem volt ilyen genetikai hajlamuk írja az IFL Science.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.