Döbbenetes felvételeken láthatjuk, ahogyan a koronavírus megtámadja a tüdőt
Kutatók fényképeket készítettek arról az állapotról, amikor a COVID-19 kórokozója felszaporodik a légzőrendszerben, és előidézi a súlyos tüneteket.
Kutatók fényképeket készítettek arról az állapotról, amikor a COVID-19 kórokozója felszaporodik a légzőrendszerben, és előidézi a súlyos tüneteket.
A New England Journal of Medicine csütörtöki számában megjelent tanulmányban az Észak-Karolinai Egyetem pulmonológus professzora, Camille Ehre és kutatócsapata legújabb kísérleteiről olvashattunk. A szakember és társai meg szerették volna érteni, pontosan miként hat a koronavírus a tüdőre és azok szöveteire.
Ahhoz, hogy ezt kideríthessék, mintákat vettek az egyik átültetett légzőszerv elágazó szerkezetének felületén található hámsejtekből, majd laboratóriumi körülmények között kitenyésztették őket, ezután pedig koronavírussal fertőzték meg az így kialakult szövetrendszert.
Az elektronmikroszkópos felvételeken a kórokozó teljesen ép példányai, az úgynevezett virionok láthatók, amelyek 96 órával a fertőzés után szabadon mozogtak a légzőrendszerben. A labda formájú képződmények lényegében mind-mind Sars-CoV-2 vírusok, amelyek a hosszúkás, hajszálhoz hasonlító tüdősejteken telepedtek meg, amelyek fő feladata, hogy kiszűrjék és eltakarítsák a törmelékeket, a nyákot és a különféle mikrobákat a légutakból.
Ehre rájött, hogy pontosan ezeken a csillós sejteken kezdett el a leggyorsabban replikálódni a koronavírus, ami azt jelenti, hogy meglehetősen jól érzi magát ebben a környezetben, így nem meglepő, hogy agresszívan terjed az emberi tüdőben.
A légutak sejtjeiben képződő Sars-CoV-2 vírusok megfigyelésével a tudósok abban bíznak, végre megmagyarázhatják, miért van hatással a kórokozó a szervezetben lévő többi létfontosságú szervre is.