Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Döbbenetes felvételeken láthatjuk, ahogyan a koronavírus megtámadja a tüdőt

Kutatók fényképeket készítettek arról az állapotról, amikor a COVID-19 kórokozója felszaporodik a légzőrendszerben, és előidézi a súlyos tüneteket.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kutatók fényképeket készítettek arról az állapotról, amikor a COVID-19 kórokozója felszaporodik a légzőrendszerben, és előidézi a súlyos tüneteket.

A New England Journal of Medicine csütörtöki számában megjelent tanulmányban az Észak-Karolinai Egyetem pulmonológus professzora, Camille Ehre és kutatócsapata legújabb kísérleteiről olvashattunk. A szakember és társai meg szerették volna érteni, pontosan miként hat a koronavírus a tüdőre és azok szöveteire. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ahhoz, hogy ezt kideríthessék, mintákat vettek az egyik átültetett légzőszerv elágazó szerkezetének felületén található hámsejtekből, majd laboratóriumi körülmények között kitenyésztették őket, ezután pedig koronavírussal fertőzték meg az így kialakult szövetrendszert.

Az elektronmikroszkópos felvételeken a kórokozó teljesen ép példányai, az úgynevezett virionok láthatók, amelyek 96 órával a fertőzés után szabadon mozogtak a légzőrendszerben. A labda formájú képződmények lényegében mind-mind Sars-CoV-2 vírusok, amelyek a hosszúkás, hajszálhoz hasonlító tüdősejteken telepedtek meg, amelyek fő feladata, hogy kiszűrjék és eltakarítsák a törmelékeket, a nyákot és a különféle mikrobákat a légutakból.

Ehre rájött, hogy pontosan ezeken a csillós sejteken kezdett el a leggyorsabban replikálódni a koronavírus, ami azt jelenti, hogy meglehetősen jól érzi magát ebben a környezetben, így nem meglepő, hogy agresszívan terjed az emberi tüdőben.

Forrás: Camille Ehre/The New England Journal of Medicine

„Nem jutottunk szóhoz sem, amikor azt láttuk, ahogyan egyetlen fertőzött sejtből mennyi fertőzőképes virion jött létre. Néhány beteg sejt annyira megtelt vírusrészecskével, hogy elszakadtak a hámsejtektől, és annyira felduzzadtak, hogy majdnem szétszakadtak.”

mondta Ehre.

A légutak sejtjeiben képződő Sars-CoV-2 vírusok megfigyelésével a tudósok abban bíznak, végre megmagyarázhatják, miért van hatással a kórokozó a szervezetben lévő többi létfontosságú szervre is.

„Ha óriási víruskoncentráció lép fel a fertőzött személyben, és a légúti epitélium is érintetté válik, azzal bizonyítást nyerhetnek a szaglásvesztéssel, illetve a szájszárazsággal kapcsolatos tünetek, hiszen a nyálkahártyát és a nyálmirigyeket egyaránt támadásba veheti a koronavírus.”

tette hozzá Ehre.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.