Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Disznószervek emberekbe történő átültetését hajtaná végre egy startup

A marylandi központú United Therapeutics biotechnológiai vállalat genetikailag módosított disznók szerveit szeretné átültetni emberekbe, az első beavatkozásokat pedig még az idén megvalósíthatják.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A marylandi központú United Therapeutics biotechnológiai vállalat genetikailag módosított disznók szerveit szeretné átültetni emberekbe, az első beavatkozásokat pedig még az idén megvalósíthatják.

A Future Human magazinnak adott interjúban David Ayares, a cég Revivicor leányvállalatának tudományos biztosa elmondta, az elkövetkező egy-két évben egészen biztosan alkalmazhatják majd ezt a speciális eljárást: Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

„Meg vagyunk győződve róla, hogy a jövőben a kizárólag ezen célból tenyésztett disznók jelenthetik a megoldást a szervátültetésekre, és 2021-ben vagy 2022-ben már meg is valósulhat az első sikeres transzplantáció.”

A startup kitűzött célja, hogy jelentősen enyhítsenek az óriási hiányon, amely miatt az átültetésre várakozó betegek gyakran nem jutnak időben hozzá a létfontosságú szervekhez. Hiába csatlakoznak egyre többen donorként az egészségügyi hatóságok kezdeményezéseihez, a hivatalos adatok szerint minden 17. várólistán szereplő páciens belehal a szövődményekbe.

Az egyik legnagyobb problémát az állatokból származó szervek esetében az jelenti, hogy az emberi szervezet gyakran kilöki magából az új jövevényt az immunrendszer túlzott reakciója következtében, a Revivicor ezért genetikailag módosította a disznók szöveteit, így megelőzhető a heves immunválasz.

Mindezt az úgynevezett alfa-gal cukor disznókban történő kiválasztásának meggátolásával érték el, ami fő okozója volt az emberi szervezetből való kilökődéseknek. A genetikai változtatásoknak köszönhetően az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete (FDA) decemberben biztonságosnak minősítette az ilyen módszerrel tenyésztett állatokat.

A vállalat jelenlegi tesztmalacán összesen tíz genetikai módosítást végeztek el, az emberi klinikai kísérletek pedig hamarosan megkezdődhetnek. A technológia előnyein kívül rengeteg morális és etikai kérdés is felmerül, amelyek megkérdőjelezhetik az eljárás sikerességét, bár attól még messze vagyunk, hogy az általános orvoslásban is elterjedjenek a disznódonorok.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.