Szinte mindegyik délkelet-ázsiai városban mérgező a levegő
Több száz város érintett, és ezek csak azok, ahol hivatalosan is mérik a levegőminőséget.
Délkelet-Ázsia 296 regionális városa közül alig 8 teljesítette az Egészségügyi Világszervezet levegőminőséggel kapcsolatos ajánlásait, amely azon részecskék koncentrációjára vonatkozik, melyek súlyos egészségkárosodást okozhatnak.
Ezek a részecskék mélyen behatolhatnak a tüdőbe, ahol vagy lerakódnak, vagy pedig a véráramba kerülnek. A rossz levegőminőségnek való kitettség gyengíti a légzőszerveket és azok ellenállóképességét, továbbá növelheti a tüdőrák és a szívbetegségek kockázatát. Kiváltképp veszélyesek a 2,5 mikrométernél kisebb részecskék.
Némi javulás azért látszik
A legfrissebb adatok szerint Délkelet-Ázsiában az ipari kibocsátások, a szmog, valamint a nyílt térben való égetés miatt kerül a levegőbe a szennyező anyagok többsége – számolt be róla a CNA.
Indonéziában regisztrálták a legmagasabb értékeket, Pasarkemis áll az első helyen, a főváros, Jakarta a negyedik helyre került. Az elkeserítő rangsor második pozíciójában a vietnami Hanoi végzett.
Reményt keltő részstatisztika ugyanakkor, hogy az általános levegőminőség szerte Délkelet-Ázsiában javult, a régió kilenc országából hétben – Vietnamot és Laoszt leszámítva – ugyanis csökkent a légszennyezettség koncentrációja, még ha nem is sikerült azokat a határérték alatt tartani.